Taşıtların kumanda tellerinde rota ve verim arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between route and efficiency in vehicle control cables
- Tez No: 931089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Düz olmayan rotalar üzerinde çalışan kumanda tellerinin mekanik verimi, ağırlıklı olarak bileşenler arasındaki sürtünme ve diğer minör etkenler nedeniyle %60-95 arasında değişiklik göstermektedir. Verim kaybı, kullanılan rotanın ne kadar kıvrımlı olduğuna göre artış göstermektedir. Yüksek verimli ürün tasarımlarının oluşturulabilmesi için, kullanılacak rotaların üretim öncesinde sayısal olarak değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Aksi halde, mekanik verimin hedef değerlere ulaşamayarak tasarım çalışmalarının tekrarlanmasına yol açabilir, bu durum da tasarım süreçlerinin uzamasına, araç tasarımına uygulanabilecek rota iyileştirmeleri için başvuru ve onay süreçlerinde gecikmelere ve sonuç olarak proje maliyetlerinin artmasına ve müşteri memnuniyetsizliğine neden olabilir. Yüzey düzlemselliği ile ilgili literatür çalışmaları ve modellemeler mevcut olmakla birlikte, rota doğrusallığına dair literatürde yeterli çalışma bulunamamıştır. Bu proje kapsamında, herhangi bir rotanın mekanik verim açısından avantajlı olup olmadığını, prototip ve test yapmaya gerek kalmadan öngörmek ve doğrudan tasarım yapmak mümkün hale gelecektir. Bu amaçla, tasarım talimatının oluşturulması, CAD modelden hareketle sayısal ölçüm ve değerlendirme yapmayı sağlayan bir analiz formunun oluşturulması ve Excel yerine doğrudan CAD üzerinde çalışabilecek bir makro modülün yazılması planlanmaktadır (ileri aşamalarda). Bu sayede, ürün kıyaslama çalışmalarında doğrudan kullanılabilecek bir sistem oluşturulacak ve mekanik verimin hedef değerlere ulaşamaması durumunda tekrar tasarım yapma gerekliliği ortadan kaldırılarak süreçlerin hızlandırılması sağlanacaktır. Bu yaklaşım, proje giderlerinin artmasını ve müşteri memnuniyetsizliğini engellemeye yönelik önemli bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
The mechanical efficiency of control cables operating on curved routes varies between 60-95%, mainly due to friction between components and other minor factors. The efficiency loss increases depending on how curved the route used is. In order to create high-efficiency product designs, it is important to numerically evaluate the routes to be used before production. Otherwise, mechanical efficiency may not reach the target values, which may lead to repetition of design work, which may also lead to prolongation of design processes, delays in the application and approval processes for route improvements that can be applied to vehicle design, and as a result, increase in project costs and customer dissatisfaction. Although there are literature studies and modeling on surface planarity, there is no sufficient study in the literature on route linearity. Within the scope of this project, it will be possible to predict whether any route is advantageous in terms of mechanical efficiency without the necessity of prototypes and tests, and to design directly. For this purpose, it is planned to create a design instruction, create an analysis form that allows numerical measurement and evaluation based on the CAD model, and write a macro module that can work directly on CAD instead of Excel (in advanced stages). In this way, a system that can be used directly in product comparison studies will be created and the need for redesign in case the mechanical efficiency does not reach the target values will be eliminated and the processes will be accelerated. This approach will be an important step towards preventing increased project costs and customer dissatisfaction.