Dijital yabancı dil eğitim platformlarının çok kriterli karar verme teknikleriyle seçilmesi ve değerlendirilmesi
Selection and evaluation of digital foreign language education platforms using multi-criteria decision making techniques
  1. Tez No: 931087
  2. Yazar: ALİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ BAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Yönetim Bilişim Sistemleri, Education and Training, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde dijital eğitim platformları, öğrenim süreçlerinde giderek artan bir öneme sahip olmaktadır. Özellikle çeşitli dijital araçlar ve uygulamalar aracılığıyla yabancı dil öğrenimi yaygın bir hale gelmektedir. Dijitalleşme, eğitim alanında önemli değişimlere yol açarak eğitim süreçlerini daha erişilebilir, esnek ve etkileşimli hale getirmiştir. Yabancı dil öğrenimi, geleneksel yöntemlerden çevrimiçi ve mobil platformlara kaymış; bu durum da bireylere istedikleri yerden öğrenme fırsatı sunmuştur. Dijital araçlar; kişiselleştirilmiş öğrenme içerikleri, geri bildirimler ve ilerleme takibiyle yabancı dil öğrenme sürecini zenginleştirmektedir. Bu bağlamda, bireyler piyasadaki birçok dijital platform arasında hangisinin kendisi için en uygun olduğunu seçerken zorlanabilmektedir. Bu sorun göz önüne alınarak bireyler arasında en çok kullanılan yabancı dil eğitim platformları belirlenip Çok Kriterli Karar Verme yöntemleriyle kıyaslanmıştır. Bu kıyaslama yapılırken kriterlerin belirlenmesi için literatür taramasına başvurulmuş ve bu işlem sonucunda bir kriter havuzu oluşturulmuştur. Uzmanlardan görüşler alınarak çalışmada kullanılacak olan kriterler belirlenmiş ve puanlanmıştır. Böylece kriterlerin ağırlık değerleri SWARA yöntemiyle hesaplanmıştır. Daha sonra uzmanlardan dijital platformları bu kriterler çerçevesinde puanlamış olup bu puanlara göre değerlendirmeler MOORA, ARAS ve BORDA sayım yöntemleriyle yapılmıştır. Bu değerlendirmelerin sonucunda nihai bir sıralama elde edilmiş olup en yüksek değere sahip olarak birinci sırada yer alan platform“Cambly”olmuştur. Bu platform, sunduğu kişiselleştirilmiş, etkileşimli ve esnek dil öğrenme modeli sayesinde karar vericiler tarafından yüksek puanlar almış ve birinci sırada yer almıştır. Bu sonuç, birebir eğitmen desteği ve esnek öğrenme seçeneklerinin yabancı dil öğrenimindeki önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, digital education platforms are becoming increasingly important in learning processes. Especially learning foreign languages through various digital tools and applications is becoming widespread. Digitalization has led to significant changes in the field of education, making educational processes more accessible, flexible and interactive. Foreign language learning has shifted from traditional methods to online and mobile platforms; this has offered individuals the opportunity to learn from anywhere they want. Digital tools enrich the foreign language learning process with personalized learning content, feedback and progress tracking. In this context, individuals may have difficulty choosing which of the many digital platforms on the market is the most suitable for them. Considering this problem, the most used foreign language education platforms among individuals were determined and compared with Multi-Criteria Decision Making methods. While making this comparison, a literature review was used to determine the criteria and a criteria pool was created as a result of this process. The criteria to be used in the study were determined and scored by receiving opinions from experts. Thus, the weight values of the criteria were calculated with the SWARA method. Then, experts scored the digital platforms within the framework of these criteria and the evaluations were made according to these scores using the MOORA, ARAS and BORDA counting methods. As a result of these evaluations, a final ranking was obtained and the platform with the highest value was“Cambly”. This platform received high scores from decision makers and ranked first thanks to the personalized, interactive and flexible language learning model it offers. This result shows the importance of one-on-one instructor support and flexible learning options in foreign language learning.