Türkiye'de eğitim alanında hizmet veren köklü sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarında mülteci çocuklar
Refugee children in the work of well-established non-governmental organizations providing services in the field of education in Turkey
- Tez No: 931111
- Danışmanlar: PROF. DR. ULAŞ SUNATA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin eğitim alanında hizmet veren köklü sivil toplum kuruluşlarının son yıllarda yaşanan göçler sonrasında göçmen çocukları da çalışmalarına dahil edip etmedikleri araştırılmıştır. Mülteci çocukların eğitim hakkı, toplumsal uyum açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın araştırma soruları, Türkiye'de mülteci çocuklara doğrudan hizmet vermeyen ve eğitim alanında faaliyet gösteren köklü STK'ların, göç hareketliliği sonrasında mülteci çocukları çalışma gruplarına dahil etme durumlarının nasıl şekillendiği; bu kuruluşların mülteci çocukları dahil ederken hangi sebeplerle karar aldıkları ve etmedikleri durumlarda karşılaştıkları zorlukların neler olduğu üzerine odaklanmakla beraber, Türkiye'nin göç, pandemi, afet gibi çoklu krizlerle karşı karşıya olduğu dönemlerde, özellikle en son yaşanan büyük Pazarcık depremi örneği üzerinden, STK'ların afet bölgesindeki Suriyeli mültecilerle ilgili yürüttükleri çalışmaların nasıl şekillendiği ve bu kuruluşların kriz anlarında yardım sağladıkları kişilerde herhangi bir uyruk gözetip gözetmedikleri üzerine odaklanmaktadır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak, yarı yapılandırılmış soru formu ile mülakat ve içerik analizi tekniği uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 10 STK'dan resmi yönetici pozisyonundakilerle görüşme sağlanmıştır. Araştırma bulguları, mülteci çocukların eğitime erişiminde bazı ilerlemeler kaydedildiğini ancak dil bariyerleri, finansal sıkıntılar, yapısal engeller ve yerel ihtiyaçlara öncelik verme gibi sorunların devam ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the services provided by established non-governmental organizations (NGOs) in Turkey for the education of refugee children. The right to education for refugee children plays a critical role in the success of societal integration processes. In this context, the social effects of the educational opportunities provided by NGOs to children are discussed. The research questions of this study focus on how well-established NGOs in Turkey, which do not provide direct services to refugee children but operate in the field of education, shape their involvement of refugee children in working groups after migration mobility; the reasons behind their decisions to include or exclude refugee children, and the challenges they face in cases where they do not include them. Additionally, in periods when Turkey is facing multiple crises such as migration, pandemics, and disasters, this study examines how NGOs shape their efforts related to Syrian refugees in the disaster-stricken regions, particularly in the context of the recent large-scale Pazarcık earthquake. It also explores whether these NGOs consider nationality when providing aid during crisis situations.In this study, qualitative research method was used. Interview technique with semi-structured questionnaire and content analysis were applied. Interviews were conducted with those in official management positions from 10 NGOs included in the study. The research findings show that some progress has been made in the access of refugee children to education, but problems such as language barriers, financial difficulties, structural obstacles and prioritizing local needs continue.