İdari gözetim: İdari işlem yönü ve insan hakları açısından değerlendirilmesi
Administrative detention: Evaluation from the perspective of administrative actions and human rights
  1. Tez No: 931120
  2. Yazar: MURAT YILMAZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN ÇAMURCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İdari gözetim, bireylerin, idari bir işlemle, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkından yoksun bırakıldığı müstesna bir uygulamadır. Devlet, bu işlemiyle kişiyi, on iki aya kadar geri gönderme merkezlerinde tutabilmektedir. Yakın bir geçmişe kadar ülkemizde yasal bir dayanağı olmayan idari gözetim tedbiri, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun yürürlüğe girmesi ile yasal bir dayanağa kavuşsa da uygulanmasına ilişkin yasal düzenleme ihtiyaçları devam etmektedir. Bu çalışmayla, öncelikle, idari gözetimin mevcut yasal zemini incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda ulusal düzenlemeler yanında, başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere, uluslararası hukuk da göz önünde bulundurulmaya çalışılmıştır. Bu bakış açısıyla, idari gözetim kararının alınma şartları, uygulanma usulü, idari gözetime benzer yabancılar hukukuna ilişkin diğer uygulamaların hukuki alt yapısı ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmada, idari gözetim ile doğrudan müdahale edilen temel haklara değinilmeye çalışılmış; bu hususta uygulamada ve yasal düzenlemelerde yer alan eksiklikler, AİHM, AYM ve insan hakları kuruluşlarınca ortaya konulan kriterler bağlamında değerlendirilmeye çalışılmıştır. İdari gözetim, idari işlemin unsurları bakımından incelenerek idari işlem yönü vurgulanmıştır. Son olarak idari gözetim kararı ve uygulamaları ile ortaya çıkan sorunların yargısal denetimi konularına değinilerek, idari gözetim konusunda halen mevcut olan sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Administrative detention is an exceptional practice in which individuals are deprived of their right to personal liberty and security through an administrative action. The state can keep the individual in removal centers for up to twelve months with this procedure. Although the administrative detention measure, which had no legal basis in our country until recently, gained a legal basis with the entry into force of Law No. 6458 on Foreigners and International Protection, the need for legal regulations regarding its implementation continues. This study primarily aims to examine the current legal basis of administrative detention. In this context, in addition to national regulations, international law, especially the European Convention on Human Rights, has been taken into consideration. From this perspective, the conditions for making an administrative detention decision, the method of implementation, and the legal infrastructure of other practices related to foreigners' law similar to administrative detention have been attempted to be revealed. In the study, it was tried to touch upon the fundamental rights that are directly interfered with by administrative detention; in this regard, the deficiencies in the practice and legal regulations were tried to be evaluated in the context of the criteria set forth by the ECHR, the Constitutional Court and human rights organizations. Administrative detention was examined in terms of the elements of the administrative action and the aspect of the administrative action was emphasized. Finally, by addressing the issues of judicial review of problems that arise with administrative detention decisions and their implementation, current problems and solution suggestions regarding administrative surveillance have been included.