Cerrahi hemşirelerinin bakım davranışları ve iş streslerinin belirlenmesi
Care behaviors and determination of work stresses of surgical nurses
  1. Tez No: 931121
  2. Yazar: EDA KALENDEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma cerrahi hemşirelerinin bakım davranışları ve hemşirelik iş stresi streslerinin belrilenmesi amacıyla ilişki arayıcı türde yapıldı. Araştırmanının evrenini İstanbul ili Asya yakasında bulunan bir üniversite hastanesinin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan cerrahi hemşireler, örneklemini ise aynı hastanede 1.04.2022-10.06.2022 tarihleri arasında görev yapan en az 6 aydır çalışan 114 cerrahi hemşiresi oluşturdu. Araştıma verileri“Hemşire Tanıtım Formu”,“Bakım Davranışları Ölçeği-24”,“Hemşirelik İş Stres Ölçeği”ile toplandı. Araştırma verilerinin analizi IBM SPSS 22.0 paket programı ile yapıldı. İstatistiksel yöntemlerde tanımlayıcı veriler, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H, sürekli değişkenleri arasındaki ilişki için korelasyon analizi, güvenirlik için Cronbach's Alpha katsayısı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık için p0,05). Bu araştırma sonucunda cerrahi hemşirelerinin bakım kalitesi algılama düzeylerinin yüksek olduğu, orta sıklıkta stres dönemi yaşadığı, iş stresinin bakım kalitesi algılamasını etkilemediği sonucuna ulaşıldı. Araştırmanın farklı değişkenler ile daha büyük örneklemde tekrar etmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a correlational study to determine the caring behaviours of surgical nurses and nursing work stress. The population of the study consisted of surgical nurses working in the Training and Research Hospital of a university hospital located on the Asian side of Istanbul, and the sample consisted of 114 surgical nurses working in the same hospital for at least 6 months between 1.04.2022-10.06.2022. The data were collected with the 'Nurse Introduction Form', 'Caring Behaviours Scale-24', 'Nursing Work Stress Scale'. The analysis of the research data was performed with IBM SPSS 22.0 package programme. Descriptive data, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H, correlation analysis for the relationship between continuous variables, Cronbach's Alpha coefficient for reliability were used in statistical methods. A level of p0.05). As a result of this study, it was concluded that surgical nurses had high levels of perception of quality of care, experienced stress periods with medium frequency, and work stress did not affect the perception of quality of care. It is recommended to repeat the study with different variables in a larger sample.