İskandinav ülkelerinde seçilmiş belediyelerin sürdürülebilir enerji eylem planlarının sürdürülebilir kalkınma hedefleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of sustainable energy action plans of selected municipalities in scandinavian countries with regards to sustainable development goals
- Tez No: 931132
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN BÜKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Enerji kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliği, bilhassa iklim ve çevre perspektifinden bir ülkenin gelişmişliğine ışık tutan en önemli etmenlerden biridir. Bu sebeple enerji politikaları ülkelerin hem kendilerinin hem de birbirlerinin akıbetinde büyük roller üstlenmesine sebep olur. Sürdürülebilirlik açısından oluşturulan ve iyi yönetilen eylem planları enerji ve iklim krizlerinde kurtarıcı bir rol üstlenmektedir. Enerji Eylem Planları mahalliden küresele doğru ilerletilen bir doğrultuda, gönüllülük ve birliktelik esasıyla yürütülmelidir. Çalışma kapsamında Enerji Eylem Planları incelenmek üzere belirlenen organizasyon, küresel çapta geçerliliği olan ve gün geçtikçe yaygınlaşan Belediye Başkanları Sözleşmesidir. Bu çalışmanın amacı bu tür bir eylem planını kilit noktaları ve sürdürülebilirlik etmeni ile ilişkisi üzerinden incelenmesi, değerlendirilmesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine uygunluğunun araştırılmasıdır. Bu sebeple de planları incelenmek üzere, istikrarı ve ekonomisi ile ilham veren bir ülke topluluğu olan İskandinav ülkeleri çalışmaya konu edilmiştir. Nüfusu 100-500 bin arasında bulunan İskandinav Ülkelerinde bulunan belediyelere ait Sürdürülebilir Enerji Eylem Planları veri tabanından elde edilecektir. Söz konusu eylem planları, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Hedef 6 (Temiz Su ve Sanitasyon), Hedef 7 (Erişilebilir ve temiz enerji) ve Hedef 13 (İklim eylemi) açısından değerlendirilecektir. Bu çalışma sürecinde incelenen 10 İskandinav belediyesine ait Sürdürülebilir Enerji Eylem Planları incelenmiştir. Değerlendirme sonucunda ise söz konusu eylem planlarının Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 6, 7 ve 13'ü büyük ölçüde karşıladığı gözlemlenmiştir. Bu çalışma; gelecekte belediyelerin eylem planlarında göz önünde bulundurabilecekleri kilit hususları, sorunları ve boşlukları belirleyerek gelecekte yapılabilecek akademik araştırmalara da başvurulabilecek bir kaynak olması hedeflenmektedir. Böylece içinde bulunulan koşullar göz ardı edilmeksizin, optimum Enerji Eylem Planlarına ulaşılabilir ve uygun biçimde tatbik edilebilir.
Özet (Çeviri)
The protection and sustainability of energy resources is one of the most important factors that shed light on the development of a country, especially from the perspective of climate and environment. For this reason, energy policies enable countries to play major roles in both their own and each other's fate. Action plans that are created and well-managed in terms of sustainability play a pivatol role in energy and climate crises. Energy Action Plans should be carried out on a voluntary and cooperative basis, in a direction that progresses from local to global. The organization determined to examine Energy Action Plans within the scope of the study is the Covenant of Mayors, which has global recognition and is becoming widespread day by day. The aim of this study is to examine and evaluate such an action plan in terms of its key points and its relationship with the sustainability factor, and to investigate its compliance with the Sustainable Development Goals. In this ragard, the Scandinavian countries, an inspiring group of countries with their stability and economy, were subject to the study to examine their plans. Sustainable Energy Action Plans belonging to municipalities in the Scandinavian Countries with a population between 100 and -500 thousand will be obtained from the database. The action plans in question will be evaluated in terms of the Sustainable Development Goals, Goal 6 (Clean Water and Sanitation), Goal 7 (Accessible and clean energy) and Goal 13 (Climate action). In this study, the Sustainable Energy Action Plans of the 10 Scandinavian municipalities were examined. As a result of the evaluation, it was observed that the action plans in question largely met the Sustainable Development Goals 6, 7 and 13. This study aims to be a resource that can be used in future academic research by determining the key issues, problems and gaps that municipalities can consider in their action plans in the future. Thus, optimum Energy Action Plans can be achieved and implemented appropriately without ignoring the current conditions.