Lise öğrencilerinin kariyer karar verme yetkinlik beklentinlerinde aile etkisi ve meslek seçimine ilişkin akılcı olmayan inançların rolü
The role of family influence and irrational beliefs about career choice on high school students career decision-making self-efficacy expectations
  1. Tez No: 931133
  2. Yazar: SELVİNAZ GÜLBEDEN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyodemografik özellikler, kariyer seçimine ilişkin akılcı olmayan inançlar ve kariyer kararlarında ailenin etkisi değişkenlerinin lise öğrencilerinin kariyer kararı yetkinlik beklentisini (KKYB) nasıl yordadığını incelemektir. Veriler İstanbul ili merkezinde bulunan bir kolejin kampüslerinden birinde öğrenim gören 591 (282 kız ve 309 erkek) lie öğrencisinden elde edilmiştir.Araştırmanın verileri tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testleri, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyonu ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, cinsiyet, gelir düzeyi, akademik başarı ve annenin eğitim düzeyine göre KKYB puanlarında anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Erkek öğrenciler, daha yüksek gelire ve akademik başarıya sahip olanlar ve annesi lisansüstü eğitim almış olan öğrenciler daha yüksek KKYB bildirmiştir. Pearson korelasyon analizi sonuçları KKYB değişkeni ile kariyer seçiminde aile desteği arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösterirken, dış kontrol ve irrasyonel inançlar KKYB ile negatif korelasyon göstermiştir. Hiyerarşik regresyon analizleri sonuçları ise akademik başarı, mükemmeliyetçilik ve bilgilendirici aile desteğini KKYB değişkeninin anlamlı yordayıcıları olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, ailelerin bilgilendirici desteğini artıran ve irrasyonel inançları ele alan müdahalelerin öğrencilerin kariyer kararı verme yeterliliğini olumlu yönde etkileyebileceğine işaret etmektedir. Bu bulgular, ergenlik döneminde kariyer gelişimini desteklemek için hedefe yönelik eğitim ve danışma programlarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine how sociodemographic characteristics,irrational beliefs about career choice, and family influence on career decisions predict career decision self-efficacy expectation (CDSE) of high school students.Data were obtained from 591 (282 female and 309 male) high school studentsstudying at one of the campuses of a private high school located in the center of Istanbul. Data was analyzed using descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way ANOVA, Pearson correlation, and hierarchical regression analysis. The findings revealed that there were significant differences in CDSE scores according to gender, income level, academic achievement, and mother's education level. Male students, those with higher income and academic achievement, and students whose mothers had postgraduate education reported higher CDSE. Pearson correlation analysis results showed that there was a positive relationship between CDSE and family support in career choice, while external control and irrational beliefs were negatively correlated with CDSE. Hierarchical regression analysis results showed that academic achievement, perfectionism, and informative family support were significant predictors of CDSE. Results suggest that interventions that increase parents; informational support and address irrational beliefs may positively impact students; career decision-making competence. These findings highlight the importance of targeted education and counseling programs to support career development during adolescence.