Турецко-российские отношения: основные направления и особенности (2003–2022 гг.)
Türk-Rus ilişkileri: Temel yönler ve özellikler
- Tez No: 931145
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MİRMEHTİ MİRKAMİL OĞLU AGAZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Peoples' Friendship University of Russia
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Her iki ülkenin bölgede ve dünyada artan önemi nedeniyle, günümüz dünyasında Türkiye ve Rusya arasındaki çok boyutlu ilişkilerin incelenmesi gereği ortaya çıkmıştir. Bu iki ülkenin etkileșimi, Karadeniz bölgesindeki jeopolitik istikrar ve güvenlik üzerinde önemli bir etkiye sahiptir Araştırma konusunu güncel kılan faktörlerden biri, Türkiye ve Rusya'nın, Suriye, Dağlık Karabağ ve Ukrayna gibi önemli uluslararası ve bölgesel çatışmaların çözümünde kilit oyuncular olmasıdır. Bu çatışmalar bağlamında bu iki ülkenin etkileșiminin incelenmesi, Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelişimini etkileyen dış faktörlerin tam anlamıyla analiz edilmesini sağlar. Tez çalıșmasının teorik önemi, yazar tarafından elde edilen sonuçlar, teorik çıkarımlar ve önerilerin, 2003-2022 yılları arasındaki Türkiye-Rusya ilişkilerinin özelliklerinin incelenmesine ve bu ilişkileri etkileyen faktörlerin belirlenmesine belirli bir katkı sağlamasında yatmaktadır. Yazar, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin gelişim sürecini üç aşamada sınıflandırmaya karar vermiştir: -2003 yılından 2015 krizi öncesine kadar -2015'ten 2016'ya kadar -2016'dan 2022'ye kadar. Bilimsel literatüre kazandırılan Türkçe ve İngilizce kaynaklar, bu sorunun kapsamlı bir şekilde araştırılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the growing importance of both countries in the region and the world, it has become necessary to study the multidimensional relations between Turkey and Russia in the modern world. Their interaction has a significant impact on geopolitical stability and security in the Black Sea region. The topic of the study is actualized by the fact that Turkey and Russia are key players in the settlement of a number of important international and regional conflicts such as the Syrian, Nagorno-Karabakh and Ukrainian conflicts. The study of their interaction in the context of these conflicts allows us to fully analyze the external factors influencing the development of Turkish-Russian relations. The theoretical significance of the dissertation research consists in the fact that the totality of the results, theoretical conclusions and provisions obtained by the author makes a certain contribution to the study of the problem of peculiarities of Turkish-Russian relations in 2003-2022, as well as the establishment of factors that influenced them. The author decided to categorize the process of development of bilateral relations between the two countries into three stages: - From 2003 to the crisis of 2015. - From 2015 to 2016. - From 2016 to 2022. Turkish-language and English-language sources introduced into the scientific turnover, contribute to a comprehensive study of this issue.