İrşat ve tebliğ faaliyetleri açısından Hacı Veyiszâde Mustafa Sabri Kurucu
Hacı Veyiszâde Mustafa Sabri Kurucu in terms of insight and promotion activities
- Tez No: 931191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Hacı Veyiszâde Mustafa Sabri Kurucu'nun irşat ve davet esasına dayalı olarak hayatı incelendi. Hayatındaki örnek olaylar bağlamında irşat ve davet faaliyetleri ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Çalışmamızda tez araştırma yöntemi olarak literatür taraması yöntemi kullanıldı.“İrşat ve davet Faaliyetleri Açısından Hacı Veyiszâde Mustafa Sabri Kurucu”isimli tezimiz, genel çerçeve olarak elde edilen bulgular doğrultusunda belirlenmeye çalışıldı.“Bir kalpten bin kitap çıkar ama bin kitaptan bir kalp çıkmaz”diyen ve yazılı bir eseri bulunmayan Hacı Veyiszâde, eğitim ve öğretimde benimsediği üslubu ve vaizlik dönemindeki irşat ve davet faaliyetleri ile büyük ilgi gördü. Hacı Veyiszâde ahalinin dilinden anlayan, karşılaştığı kişilerde iz bırakan bir gönül erbabı olarak anılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of Hacı Veyiszâde Mustafa Sabri Kurucu was examined based on the principle of guidance and invitation. An attempt was made to reveal his guidance and invitation activities in the context of exemplary events in his life. In our study, the literature review method was used as the thesis research method. Our thesis titled“Hacı Veyiszâde Mustafa Sabri Kurucu in Terms of Guidance and Calling Activities”was tried to be determined in line with the findings obtained as a general framework. Hacı Veyiszâde, who said,“A thousand books can come out of a heart, but not a heart can come out of a thousand books”and did not have any written works, attracted great attention with the style he adopted in education and training and his guidance and invitation activities during his preaching period. Hacı Veyiszâde is remembered as a man of heart who understood the language of the people and left a mark on the people he encountered.