Kura aras kültürü seramiklerinin işlem zinciri yöntemi ile incelenmesi ve bölgeler arası karşılaştırılması
Examination of kura araxes culture ceramics by process chain method and comparison between regions
  1. Tez No: 931219
  2. Yazar: EZGİ EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜN EKİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 786
Özet
Kura Aras Kültürü'nü, içerisinde birçok soru işareti barındıran bir fenomen olarak değerlendirebiliriz. Kültür'e dair bu bilinmeyenler; dilleri, kökeni, kimlikleri, dini inançları ve kronolojisidir. Bunun yanı sıra, estetik değeri yüksek ve metalik bir görünüme sahip el yapımı seramikleri üretim tekniği ile birlikte, kültüre has özellikler göstermektedir. Kura Aras halkının, göçebe-yarı göçebe- hayvancılıkla uğraşan bir yaşam stiline sahip oldukları düşünülmektedir. Mimari yapısı, taşınabilir ocakları da bu düşünceyi destekler niteliktedir. Kura Aras Kültürü; Güney Kafkasya, Kuzeybatı İran, Doğu Anadolu'dan Levant Bölgesi'ne kadar uzanan, geniş bir coğrafyada yayılım göstermektedir. Bu kültürün tarihlemesinde en erken örnekler; Güney Kafkasya'da yer alan Nahçivan, Ovçular Tepesi ve Ermenistan'da bulunan Areni-1 mağarasından gelmektedir. Gerçekleştirilen kazılardan elde edilen C14 analizleri sonucunda Kura Aras Kültürü, MÖ V. Binyıla tarihlenmektedir. Bu çalışma içerisinde yapılan araştırma; Güney Kafkasya'da bulunan iki kazı yeri olan Ovçular Tepesi ve Duzdağ, Doğu Anadolu'dan Norşuntepe ve Sos Höyük ile Amuk Ovası'nda gerçekleştirilen yüzey araştırmasından elde edilen Kura Aras seramikleri üzerinde Chaine Operatoire/İşlem Zinciri yöntemi uygulanarak, seramiklerin yapım teknikleri araştırılmış ve karşılaştırması yapılmıştır. Bu karşılaştırmada esas alınan konu; kültüre dair geleneksel bir seramik üretim tekniğinin olup olmadığı ve bu üretim geleneğinin tüm bölgeler içerisinde benzer ve farklılıklara sahip olup olmadığıdır.
Özet (Çeviri)
We can evaluate the Kura Aras Culture as a phenomenon that contains many question marks. These unknowns about culture; their language, origin, identity, religious beliefs and chronology. In addition, handmade ceramics, which have a high aesthetic value and a metallic appearance, show culturally specific characteristics along with their production technique. It is thought that the Kura Aras people have a nomadic-semi-nomadic life style, dealing with animal husbandry. Its architectural structure and portable stoves also support this idea. Kura Aras Culture; It spreads over a wide geography extending from the Southern Caucasus, Northwest Iran, Eastern Anatolia to the Levant Region. The earliest examples in the dating of this culture are; It comes from Nakhchivan, Ovçular Hill, located in the South Caucasus, and Areni-1 cave in Armenia. As a result of the C14 analyzes obtained from the excavations, the Kura Aras Culture is dated to the 5th millennium BC. The research conducted in this study; By applying the Chaine Operatoire method on the Kura Aras ceramics obtained from the surface research carried out in two excavation sites from the South Caucasus, Ovçular Hill and Duzdağ, and from Eastern Anatolia at Norşuntepe and Sos Höyük and in the Amik Plain, the production techniques of the ceramics were investigated and compared. The basis for this comparison is; whether there is a traditional ceramic production technique related to the culture and whether this production tradition has similarities and differences in all regions.