Genel anestezi altında yapılan diş tedavilerinin ebeveyn ve çocuk hastanın dental anksiyetesi ve çocuk hastanın yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of dental treatment under general anesthesia on the dental anxiety of the parent and child patient and the quality of life of the child patient
- Tez No: 931251
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SELİM BOTSALI, DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ARUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'nda yürütülen bu tez çalışması, 2022-2023 yılları arasında kliniğimize dental şikayetlerle başvuran, rutin dental klinikte kullanılan davranış yönlendirme teknikleri ile tedavi edilemeyen, 3-13 yaş arası toplam 105 sistemik olarak sağlıklı çocuk hasta ve ebeveynine genel anestezi operasyonu öncesi ve sonrası uygulanan anketlerin istatistiksel sonuçlarını görmek amacıyla yapıldı. Bu çalışmada, operasyon öncesi ve sonrası dental anksiyete düzeyinin tespiti için 5 yaş ve üzeri çocuklarda çocuk korku değerlendirme skalası-dental alt ölçeği (CFSS-DS), 5 yaş altı çocuklarda Venham Resim Testi (VPT), ebeveynlerde ise Corah Dental Anksiyete Skalası (C-DAS) kullanıldı. Tedavi öncesi ve sonrası yaşam kalitesi düzeyi ECOHIS ile ölçüldü. Ebeveynlerin tamamı hastanın annesi olarak seçildi. Tedavi öncesi anketler Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı kliniğinde uygulandı. Tedavi sonrası anketler ise; operasyonu takip eden ikinci haftada verilen kontrol randevularında kliniklerde gerçekleştirilip skor değişimleri incelendi. Elde edilen sonuçlara göre genel anestezi altında diş tedavisi sonrası ebeveyn ve çocuk hastaların dental anksiyete düzeylerinin azaldığı, yaşam kalitesinde iyileşme olduğu, çocuk hastaların cinsiyetinin operasyon öncesi ve sonrası dental anksiyete ve yaşam kalitesi düzeyine etkisi olmadığı, çocuk hastanın dental anksiyete düzeyi ile yaşam kalitesi arasında ilişki olmadığı, ebeveynin dental anksiyete düzeyinin çocuğun yaşam kalitesi düzeyini etkilemediği, 5 yaş altı çocuklarda ebeveyn ve çocuğun dental anksiyete düzeyi arasında ilişki tespit edilmezken, 5 yaş ve üzeri çocuklarda operasyon sonrası çocuğun dental anksiyete düzeyi arttıkça ebeveynin dental anksiyete düzeyinin de arttığı görülmüştür. Bu çalışma, genel anestezi altında yapılan diş tedavilerinin, ebeveyn ve çocuk hastanın dental anksiyetesi ve çocuk hastanın yaşam kalitesi üzerine etkisini ortaya koymakta, buna ek olarak yaşam kalitesi gibi multifaktöriyel bir kavramın dental anksiyete ile ilişkisini de göstermektedir. Literatürde operasyon öncesi ve sonrası ebeveyn ve çocuk hastaların dental anksiyetesi ile yaşam kalitesi üzerine sosyodemografik verilerin etkisini değerlendiren çalışmalar oldukça sınırlı kalmış olup, bu alanda daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study, conducted in the Department of Pedodontics at Selçuk University Faculty of Dentistry, was carried out to observe the statistical results of surveys applied before and after general anesthesia operations to a total of 105 systemically healthy pediatric patients aged 3-13 and their parents. These patients visited our clinic between 2022 and 2023 with dental complaints and could not be treated using routine behavior management techniques commonly employed in dental clinics. In this study, to determine pre- and postoperative dental anxiety levels, the Children's Fear Survey Schedule-Dental Subscale (CFSS-DS) was used for children aged five and above, while the Venham Picture Test (VPT) was applied to children under five. For parents, the Corah Dental Anxiety Scale (C-DAS) was utilized. The quality of life before and after treatment was measured using the Early Childhood Oral Health Impact Scale (ECOHIS). All parents included in the study were mothers of the patients. The preoperative surveys were conducted at the Department of Pedodontics clinic at Selçuk University Faculty of Dentistry. Postoperative surveys were administered during follow-up appointments in the clinic in the second week after the operation, and score changes were analyzed. According to the results obtained, it was observed that after dental treatment under general anesthesia, dental anxiety levels in both parents and pediatric patients decreased, and an improvement in quality of life was noted. Additionally, the gender of the pediatric patients had no effect on their pre- and postoperative dental anxiety or quality of life levels. No relationship was found between the dental anxiety level of pediatric patients and their quality of life, nor did the parents' dental anxiety levels influence the child's quality of life. While no correlation was detected between the dental anxiety levels of parents and children under five, in children aged five and above, an increase in postoperative dental anxiety in the child was associated with an increase in the parent's dental anxiety level. This study highlights the impact of dental treatments under general anesthesia on the dental anxiety levels of both parents and pediatric patients, as well as on the quality of life of pediatric patients. Furthermore, it demonstrates the relationship between dental anxiety and quality of life, which is a multifactorial concept. In the literature, studies evaluating the effects of sociodemographic factors on the dental anxiety and quality of life of parents and pediatric patients before and after surgery remain limited, indicating a need for more comprehensive research in this field.