Varis dışı üst gastrointestinal sistem kanama etiyolojisinde antikoagülan ve antiagreganların rolü
The role of anticoagulants and antiplatelet agents in the etiology of non-variceal upper gastrointestinal system bleeding
- Tez No: 931252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KÖSEKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Varis dışı Üst Gastrointestinal Sistem kanaması (ÜGİK), hayatı tehdit eden önemli bir durumdur. Etiyolojide pek çok neden yer almakta, tanıda Özofagogastroduodenoskopi (EGD), altın standart olarak kabul edilmekte, ayrıca klinik skorlamalarla morbidite ve mortalite öngörülmeye çalışılmaktadır. Literatürde antikoagülan ve antiagregan ilaçların kullanımının GİS kanama riskini artırabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmamızda kliniğimizde varis dışı ÜGİS kanama tanısı konan hastalarda antikoagülan ve antiplatelet ilaçların etyolojide ne sıklıkta rol oynadığını, kanamalı hastalarda eritrosit süspansiyon transfüzyon miktarı, mortalite, yoğun bakım ünitesinde yatış, GİS kanaması Skorlamaları (Full Rockal Skoru, AIMS 65 Skoru, Glasgow-Blatchford skoru, ABC skoru) ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği tarafından değerlendirilerek varis dışı ÜGİS kanama tanısı doğrulanan 174 yetişkin hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. ilk 72 saat içinde endoskopi yapılan ve kanama odağı saptanan 18 yaş üstü hastalar dahil edilmiştir. Çalışmamızda 131 (%75,3) hasta antikoagülan, antiagregan ve NSAİİ kullanmaktayken, 43 (%24,7) hasta bu ilaçlardan hiçbirini kullanmıyordu. Bulgular: Bu çalışmada 131 (%75,3) hasta antikoagülan, antiagregan ve NSAİİ kullanan, 43 (%24,7) hasta ise bu ilaçlardan hiçbirini kullanmayanlardan oluşmaktadır. İlaç kullanımı eritrosit süspansiyon transfüzyon miktarını, yoğun bakıma gidişi, mortalite ve Glasgow Blatcford skorunu etkilemezken; Full Rockal skoru, AİMS65, ABC skorlarında ilaç kullanmayan gruplara göre daha yüksek puanlara yol açmıştır. Sonuç: Antiagregan veya antikoagülan ilaç kullananların ÜGİK olanlarda Full Rockall Skoru, AIMS65, ABC Skorlarında ilaç kullanamayanlara göre anlamlı artışla sonuçlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Varis dışı Üst Gastrointestinal Sistem Kanaması, Antikoagülan, Antiagregan, GİS Kanaması Risk Skorları (Full Rockall, AIMS65, GlasgowBlatchford, ABC Skoru
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Non-variceal upper gastrointestinal system bleeding (UGIB) is a life-threatening condition. Numerous factors contribute to its etiology, with esophagogastroduodenoscopy (EGD) being considered the gold standard for diagnosis. Additionally, clinical scoring systems are utilized to predict morbidity and mortality. Studies in the literature indicate that the use of anticoagulant and antiplatelet drugs may increase the risk of gastrointestinal bleeding. In this study, we aimed to determine the frequency of the role of anticoagulant and antiplatelet drugs in the etiology of patients diagnosed with non-variceal UGIB in our clinic. Furthermore, we sought to investigate their relationship with the amount of red blood cell suspension transfusion, mortality, intensive care unit (ICU) admission, and gastrointestinal bleeding scores (Full Rockall Score, AIMS65 Score, Glasgow-Blatchford Score, and ABC Score) in bleeding patients. Materials and Methods: This study retrospectively evaluated the data of 174 adult patients diagnosed with non-variceal UGIB confirmed by the Gastroenterology Clinic of Bolu Abant İzzet Baysal University Training and Research Hospital. Patients over the age of 18 who underwent endoscopy within the first 72 hours and had a bleeding focus identified were included. In our study, 131 (75.3%) patients were using anticoagulant, antiplatelet, or nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), while 43 (24.7%) patients were not using any of these medications. Results: In this study, 131 (75.3%) patients were using anticoagulant, antiplatelet, or NSAID medications, while 43 (24.7%) patients were not using any of these drugs. Drug use did not affect the amount of red blood cell suspension transfusion, ICU admission, mortality, or Glasgow-Blatchford Score. However, it led to significantly higher scores in the Full Rockall, AIMS65, and ABC scoring systems compared to the group not using any medications. Conclusion: The use of antiplatelet or anticoagulant medications resulted in significantly higher Full Rockall, AIMS65, and ABC scores in patients with UGIB compared to those not using these drugs. KEYWORDS: Upper Gastrointestinal System Bleeding, Anticoagulant, Antiplatelet, GIS Bleeding Risk Scores, Full Rockall, AIMS65, Glasgow-Blatchford, ABC Score