Kent ağaçlarının iklim değişikliğindeki rolü: İstanbul Anadolu Yakası sahil parkları örneği
The role of urban trees in climate change: the case of Istanbul's Anatolian Coastal parks
  1. Tez No: 931304
  2. Yazar: TUĞSEM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu kentlerde yaşamaktadır ve bu oran her geçen gün giderek artmaktadır. Buna paralel olarak da kentlerdeki insan faaliyetleri artmakta ve bu faaliyetlerin olumsuz etkileri, iklim değişikliği ile birlikte kentlerin ekolojik kırılganlığını etkilemektedir. Bu etkileri belirleyebilmek için kentsel alanlardaki önemli karbon yutağı olan ağaçların, kente sunduğu katkıların sayısal verilerle ortaya konulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Kentsel alanlardaki durumu ortaya koyabilmek için Türkiye'nin en kalabalık ili olan İstanbul'da 3 farklı ilçedeki 3 farklı büyüklükteki park, çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Parklardaki ağaçların envanter verileri elde edilmiş, genel sağlık durumları, toprak üstü tüm bileşenleri ve komşu çevre faktörleri incelenmiştir. Buna göre; parktaki ağaçların tüm özellikleri (tür, çap, boy, yaprak tipi, vb.) değerlendirilerek, ağaç risk analizi yapılmış ve olası risk dereceleri belirlenmiştir. Ayrıca parklardaki ağaçların hem büyüme hem de yapısal özelliklerini etkileyen bazı toprak özellikleri de analiz edilmiştir. Analiz edilen örnekler ve ağaçlarda yapılan ölçümler sayesinde parkların biyokütle miktarı ile karbon depolama kapasitesi hesaplanmış olup, İstanbul için genel bir tahmin yapılmıştır. Hesaplama için bir karbon depolama ve biyokütle hesaplama sistemi olan KARBİYOSİS programından yararlanılmıştır. İklim değişikliği ile mücadelede kent ağaçlarının önemli bir rol üstleneceği düşünülerek, iklim modeli ile İstanbul Anadolu Yakası'na ait uzun dönemi kapsayan sıcaklık ve yağış haritaları da oluşturulmuştur. Bu haritalar, sıcaklık artışı öngörüsünü doğrulamaktadır. Kent ağaçlarının, kente sunduğu ekosistem hizmetlerinden en üst düzeyde yararlanmak için tüm bakım ve koruma önlemlerinin ağaç risk analizine göre yapılması önemsenmektedir. Böylece tüm uygulama ve stratejilerin, iklim değişikliğine uyum sağlayacak şekilde geliştirilerek, kent yaşamı ve insan sağlığı için kent ağaçlarından beklenen fayda kapasitesini arttıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The majority of the world's population lives in cities and this proportion is increasing day by day. In parallel with this, human activities in cities are increasing and the negative impacts of these activities affect the ecological vulnerability of cities along with climate change. In order to determine these effects, there is a need to reveal the contributions of trees, which are important carbon sinks in urban areas, to the city with numerical data. In order to reveal the situation in urban areas, 3 different sized parks in 3 different districts of Istanbul, the most populous city of Turkey, were selected as the study area. Inventory data of the trees in the parks were obtained, their general health status, all above-ground components and neighboring environmental factors were examined. Accordingly, all characteristics of the trees in the park (species, diameter, height, leaf type, etc.) were evaluated, a tree risk analysis was conducted and possible risk levels were determined. In addition, some soil properties that affect both growth and structural characteristics of the trees in the parks were also analyzed. Thanks to the analyzed samples and measurements made on trees, the amount of biomass and carbon storage capacity of the parks were calculated and a general estimate was made for Istanbul. KARBIYOSIS program, a carbon storage and biomass calculation system, was used for the calculation. Considering that urban trees will play an important role in combating climate change, long-term temperature and precipitation maps of the Anatolian side of Istanbul were also created with the climate model. These maps, confirm the prediction of temperature increase. In order to maximize the ecosystem services provided by urban trees to the city, it is important that all maintenance and protection measures are carried out according to tree risk analysis. Thus, it is thought that all practices and strategies will be developed to adapt to climate change and increase the expected benefit capacity of urban trees for urban life and human health.