'Merzifon Karası' üzüm çeşidine ait klon adaylarının ampelografik metotlarla salkım ve sürgün özelliklerinin tanımlanması
Identification of cluster and shoot characteristics of clone candidates of 'Merzi̇fon Karası' grape variety with ampelographic methods
- Tez No: 931309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
2010-2013 yılları arasında Amasya ili Merzifon ilçesi bağlarında gerçekleştirilen Klon Seleksiyonu I. Aşama çalışması sonucunda 32 klon baş omca adayı belirlenmiştir. Araştırmanın devamı niteliğinde olan bu tez çalışması, seçilen klon adaylarının Samsun ili Bafra ilçesi'nde kurulu bağda ampelografik özelliklerden; morfolojik, fenolojik, verim ve kalite özellikleri ile adayların boncuklanma indeksinin değerlendirilmesi amacıyla 2022-2024 yıllarında yürütülmüştür. Ampelografik özelliklerin belirlenmesinde, uluslararası kabul görmüş 'OIV Descriptor List for Grape Varieties and Vitis species' yöntemi kullanılmıştır. Ampelografik metotlar kullanılarak; sürgün, genç yaprak, olgun yaprak ve salkım özellikleri incelenmiştir. Ampelografik verilere dayalı olarak gerçekleştirilen“Hiyerarşik Kümeleme Analizi”sonucunda elde edilen dendogramda, klonların üç gruba ayrıldığı belirlenmiştir. Verim ve kalite parametreleri iki farklı analiz yöntemi ile değerlendirilmiş ve bu analizler birbirini destekleyen sonuçlar ortaya koymuştur. Yapılan Korelasyon Analizi sonucunda; salkımdaki çekirdekli tane oranı ile boncuklanma indeksi arasında negatif bir ilişki, salkım ağırlığı ile tane eni-boyu oranı arasında ise pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Şıra verimi, SÇKM, asitlik ve pH değerleri klonlar arasında belirgin farklılıklar göstermiş ve öne çıkan klonlar tespit edilmiştir. K-Means Kümeleme Analizi sonucunda 3 küme oluşmuş ve Küme 1'e giren klon adaylarının salkım ağırlığı, yüksek verim, büyük tane yapısı ve düşük boncuklanma indeksi ile ön plana çıktığı belirlenmiştir. Küme 1'e giren klon adayları; K11/27, K13/10, K16/22, K14/14, F13/29, F3/19, F3/8, F31/15, F29/33, H20/24 ve H8/27 şeklinde sıralanmıştır. Bu gruptaki klonların detaylı karşılaştırması ve bölgesel bağcılık için en uygun klon adayların belirlenmesi önerilmektedir. Elde edilen bulgular, 'Merzifon Karası' üzüm çeşidinin bölge bağcılığına yeniden kazandırılması ve bağcılığın ekonomi ile üretim kapasitesinin artırılması adına önemlidir.
Özet (Çeviri)
Between 2010 and 2013, a first-phase of clonal selection study was conducted in the vineyards of Merzifon district, Amasya province, resulting in the identification of 32 primary clone candidates. This thesis, serving as a continuation of the research, was carried out in 2022-2024 in a clone candidate vineyard established in Bafra district, Samsun province, aiming to evaluate the ampelographic characteristics of selected clone candidates, including morphological, phenological, yield and quality traits, as well as the berry set index of the candidates. The internationally accepted 'OIV Descriptor List for Grape Varieties and Vitis species' method was used to determine the ampelographic characteristics. Using ampelographic methods, features such as shoots, young and mature leaves and clusters were examined. A Hierarchical Clustering Analysis based on ampelographic data revealed that the clones could be grouped into three clusters. Yield and quality parameters were evaluated using two different analytical methods, which produced mutually supportive results. Correlation Analysis indicated a negative relationship between the proportion of seeded berries in a cluster and the millerandage index, while a positive relationship was observed between cluster weight and the berry length-to-width ratio. Must yield, soluble solids content, acidity, and pH values showed significant differences among the clones, and prominent clones were identified. K-Means Clustering Analysis formed three distinct clusters, with clone candidates in Cluster 1 standing out due to their higher cluster weight, high yield, larger berry size, and lower millerandage index. The clone candidates in Cluster 1 were identified as K11/27, K13/10, K16/22, K14/14, F13/29, F3/19, F3/8, F31/15, F29/33, H20/24 and H8/27. A detailed comparison of these clones and the identification of the most suitable clone candidates for regional viticulture are recommended. The findings provide valuable insights for reintroducing the 'Merzifon Karası' grape variety to regional viticulture and enhancing the economic and grape production capacities of viticulture in the region.