Ceza muhakemesi hukukunda delil ve delillerin tartışılması
The method of evidence and discussion of evidence in criminal procedure
- Tez No: 931316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Ceza muhakemesinde maddi gerçeğin ortaya çıkarılması maksadıyla bazı faaliyetler yürütülür. Bu faaliyetlerin çoğunluğu deliller ile ilgilidir. Kovuşturma sonrasında şüphenin yenilmesi ve sanık hakkında mahkûmiyet kararı verilebilmesi için delilleri tam anlamıyla toplanması, korunması, duruşmada ortaya konularak tartışılmasına müsaade edilmesi ve hâkim tarafından vicdani kanaat oluşacak biçimde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında ceza muhakemesinde delil kavramı, elde edilme yöntemleri, hüküm kurmadaki etkileri ve hukuki değerleri üzerinde durulacaktır. Delillerin mahkeme nezdinde açık biçimde tartışılması, delil olarak ileri sürülen olguların kabul edilir olup olmamasın ilişkin faaliyet olarak görülmektedir. Bu kapsamda, delille ilgisi olan herkesin duruşmaya katılımı ve delillerin sorgulanması sağlanmalıdır. Türk ceza hukukunda ve ceza muhakemesinde delillerin tartışılması; delillerin elde edilmesi, ortaya konulması ve değerlendirilmesi kavramları ile beraber ele alınır. Çalışma kapsamında delillerin tartışılması faaliyetlerinin diğer faaliyetlerden farkı da ortaya konulmaktadır. Bunun yapılmasında temel amaç, delil kavramının ceza muhakemesindeki değerinin ortaya konulmasıdır. Böylelikle maddi gerçeğin ortaya çıkarılması noktasında insan haklarına uygun bir ceza muhakemesi yapılması gerektiği hususuna da değinilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In criminal procedure, some studies are carried out in order to reveal the material truth. The majority of these studies are related to evidence. To dispel any doubt following prosecution and to reach a conviction regarding the defendant, it is necessary to comprehensively gather, preserve, allow discussion of, and evaluate evidence during the trial in such a way that the judge can form a conscientious opinion. This study will focus on the concept of evidence in criminal procedure, the methods of its collection, its impact on sentencing, and its legal significance. The open discussion of evidence in court is regarded as a process to determine whether the facts presented as evidence are admissible. In this context, it is essential that all parties with an interest in the evidence participate in the hearing and have the opportunity to examine the evidence. In Turkish criminal law and procedure, the discussion of evidence is addressed alongside the concepts of obtaining, discussing, and evaluating evidence. This study also distinguishes between the activity of discussing evidence and other procedural actions. The primary objective is to elucidate the significance of the concept of evidence within criminal justice. Additionally, it will be emphasized that criminal proceedings should be conducted in a manner that adheres to human rights while striving to reveal the material truth.