Yumurtalık kanseri biyobelirteçlerinin tayinine yönelik kullan-at elektrokimyasal immunosensör sistemlerinin geliştirilmesi
Development of disposable electrochemical immunosensor systems for the determination of ovarian cancer biomarkers
- Tez No: 931317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BİLGİ KAMAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasında, yumurtalık kanserinin erken teşhisi için üç ayrı etiketsiz elektrokimyasal immunosensör sistemi geliştirilmiştir. İlk olarak CA125 immunosensörlerinin çevirici kısımları hazırlanmıştır. CA125 immunosensörleri için SPCE'ler DES içerisinde hazırlanan PTBDES'ler ile ardından AuNP'ler elektrodepozite edilmiştir (SPCE/PTBDES/AuNP). İkinci adımda HE4 immunosensörleri için SPCE'lerin MXene-COOH ile modifikasyonu gerçekleştirilmiştir ve ardından AuNP'ler elektrodepozite edilmiştir (SPCE/MXene-COOH/AuNP). Son olarak AFP immunosensörlerinin hazırlanmasında SPCE'ler DES içerisinde hazırlanan PAADES'ler ile ardından AuNP'ler ile elektrodepozite edilmiştir (SPCE/MWCNT-COOH/PAADES/AuNP). Hazırlanan elektrotların elektrokimyasal, kimyasal ve morfolojik karakterizasyonu yapılmıştır. CA125 immunosensörlerinin tasarımında 4-MOH ve CTES ile kararlı SAM tabakası oluşturulan immunosensörler, Anti-CA125, BSA ve CA125 ile de inkübe edilmiştir. HE4 immunosensörlerinin tasarımında 6-MHA ile uzun karbon zincirleri oluşturulmuş ve Anti-HE4, BSA ve HE4 ile inkübe edilmiştir. AFP immunosensörlerinin tasarımında ise 6-MOH ve APTES ile silanizasyon yapılmış, Anti-AFP, BSA ve AFP ile inkübe edilmiştir. Hazırlanan immunosensörlerinin optimum çalışma şartları, analitik performansları ve gerçek numune analizi çalışmaları da yapılmıştır. Tek kullanımlık elektrotlar ile geliştirilen immunosensör sistemlerinin ileride POCT kullanımı için adaydır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three separate label-free electrochemical immunosensor systems were developed for the early diagnosis of ovarian cancer. First, the transducer parts of CA125 immunosensors were prepared. For CA125 immunosensors, SPCEs were electrodeposited with PTBs prepared in DES and then AuNPs (SPCE/PTBDES/AuNP). In the second step, SPCEs were modified with MXene-COOH for HE4 immunosensors and then AuNPs were electrodeposited (SPCE/MXene-COOH/AuNP). Finally, in the preparation of AFP immunosensors, SPCEs were electrodeposited with PAADESs prepared in DES and then AuNPs (SPCE/MWCNT-COOH/PAADES/AuNP). Electrochemical, chemical, and morphological characterizations of the prepared electrodes were performed. In the design of CA125 immunosensors, a stable SAM layer was formed with 4-MOH and CTES, and immunosensors were also incubated with Anti-CA125, BSA and CA125. In the design of HE4 immunosensors, long carbon chains were formed with 6-MHA and incubated with Anti-HE4, BSA, and HE4. In the design of AFP immunosensors, silanization was performed with 6-MOH and APTES, and incubated with Anti-AFP, BSA, and AFP. Optimum working conditions, analytical performances, and real sample analysis studies of the prepared immunosensors were also performed. Immunosensor systems developed with disposable electrodes are candidates for POCT use in the future.