Süt azı dişlerinde arayüz lezyonlarının tespitinde farklı çürük teşhis yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of caries detection methods used in the detection of proximal caries lesions i̇n primary molars
  1. Tez No: 931342
  2. Yazar: GÜLCAN SUNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada arayüz çürük lezyonlarının tespitinde kullanılan çürük teşhis yöntemlerinin süt azı dişlerinde uygulanarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı kliniğine rutin muayene veya tedavi için başvuran 6-9 yaş arası çocuk hastalar üzerinde yapılmıştır. Çalışmada hastalar 4 farklı yöntemle (ICDAS, DIAGNOcam, Bite-Wing radyografi ve Ağız içi tarayıcı) muayene edilmiştir. Çalışma sonunda ölçümler arasında yaklaşık %90 uyum olduğu ve bu sonucun istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. ICDAS ile bite-wing radyografi karşılaştırıldığında, ölçümler arasında yaklaşık %70'lik bir uyum saptanmış ve bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (r=0,698; p=0,001). ICDAS ile ağız içi tarayıcı (TRIOS 4) ölçümlerinin dağılımları kıyaslandığında ise, yaklaşık %72 oranında bir uyum gözlenmiş ve bu da istatistiksel açıdan anlamlıdır (r=0,719; p=0,001). DIAGNOcam ile bite-wing radyografi arasındaki uyum incelendiğinde, ölçümler arasında yaklaşık %77'lik bir tutarlılık tespit edilmiş ve bu bulgu istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır (r=0,765; p=0,001). Buna karşın, DIAGNOcam ile ağız içi tarayıcı (TRIOS 4) ölçümlerinin dağılımları karşılaştırıldığında, uyum oranı yaklaşık %65 civarında kalmış ancak yine de istatistiksel anlamlılık göstermiştir (r=0,645; p=0,001). Son olarak, bite-wing radyografi ile ağız içi tarayıcı (TRIOS 4) ölçümlerinin dağılımları değerlendirildiğinde, ölçümler arasında yaklaşık %64 düzeyinde bir uyum saptanmış ve bu sonuç da istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (r=0,640; p=0,001). Korelasyon analizi sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde en yüksek uyum DIAGNOcam ile Bite-wing radyograf arasında (r=0,745), en düşük uyumun ise Bite-wing radyografi ile ağız içi tarayıcı (TRIOS-4) arasında (r=0,640) olduğu belirlenmiştir. Kappa analizi sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde en yüksek uyum DIAGNOcam ile Bite-wing radyografi arasında (κ=0,464), en düşük uyumun ise Bite-wing radyografi ile ağız içi tarayıcı (TRIOS-4) arasında (κ=0,120) olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, korelasyon ve kappa analizi sonuçları arayüz diş çürüklerinin tespitinde ICDAS,DIAGNOcam, Bite-wing radyografi ve ağız içi tarayıcı (TRIOS-4) arasında değişen derecelerde uyum olduğunu ortaya koymaktadır. En yüksek uyum, 0,745 korelasyon katsayısı (r) ve 0,464 kappa katsayısı (κ) ile DIAGNOcam ve Bite-wing radyografi arasında gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the caries diagnostic methods used in the detection of aproximal caries lesions in primary molars. The study was conducted on pediatric patients aged 6-9 years who applied to Altınbaş University Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry for routine examination or treatment. Patients were examined with 4 different methods (ICDAS, DIAGNOcam, Bite-Wing, and Trios 4). At the end of the study, it was determined that there was approximately 90% agreement between the measurements and this result was statistically significant. When the distributions and agreement levels of ICDAS and Bite-wing radyography measurements were analyzed, it was found that there was approximately 70% agreement between the measurements and this result was statistically significant (r=0.698; p=0.001). When the distributions and agreement levels of ICDAS and intraoral scanner (TRIOS 4) measurements were analyzed, it was found that there was approximately 72% agreement between the measurements and this result was statistically significant (r=0.719; p=0.001). When the distributions and agreement levels of DIAGNOcam and Bite-wing radyography measurements were analysed, it was found that there was approximately 77% agreement between the measurements and this result was statistically significant (r=0.765; p=0.001). When the distributions and agreement levels of DIAGNOcam and intraoral scanner (TRIOS 4) measurements were analysed, it was found that there was approximately 65% agreement between the measurements and this result was statistically significant (r=0.645; p=0.001). When the distributions and agreement levels of Bite-wing radyography and intraoral scanner (TRIOS 4) measurements were analysed, it was found that there was approximately 64% agreement between the measurements and this result was statistically significant (r=0.640; p=0.001). When the correlation analysis results were evaluated in general, it was determined that the highest agreement was between DIAGNOcam and Bite-wing radyography (r=0.745), and the lowest agreement was between Bite-wing radyography and intraoral scanner (TRIOS-4) (r=0.640). When Kappa analysis results were evaluated in general, it was determined that the highest agreement was between DIAGNOcam and Bite-wing radyography (κ=0,464) and the lowest agreement was between Bite-wing radyography and intraoral scanner (TRIOS-4) (κ=0,120). In conclusion, correlation and kappa analysis results reveal varying degrees of agreement between ICDAS,DIAGNOcam, Bite-wing radyography and the intraoral scanner (TRIOS-4) in the detection of interface dental caries. The highest agreement was observed between DIAGNOcam and Bite-wing radyography with a correlation coefficient (r) of 0.745 and a kappa coefficient (κ) of 0.464.