E-polikaprolakton içerikli membranın yönlendirilmiş kemik rejenerasyonundaki etkinliğinin 3 boyutlu konik ışınlı bilgisayar tomografi ile değerlendirilmesi: Retrospektif klinik bir çalışma
Evaluation of the effectiveness of e-polycaprolacton-contained membrane in guided bone regeneration using 3d cone beam computer tomography: A retrospective clinical study
- Tez No: 852817
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÜNGÖR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş: Dental implant destekli protetik tedaviler oldukça yaygın ve kabul edilen bir seçenektir. Sabit protetik restorasyon planlanan hastalarda protezin ideal konumda ve fonksiyon sağlayabilecek şekilde uygulanabilmesi için dental implant uygulaması öncesi augmentasyon gerekebilmektedir. Alveolar kemik augmentasyonu daha uzun ve geniş çaplı dental implantların kullanılmasına olanak tanır. Atrofik kret augmentasyonunda kabul edilen tedavi yöntemlerinden biri de yönlendirilmiş kemik rejenerasyonudur. Biyomateryal teknolojisi ve cerrahi prosedürlerdeki gelişmeler sayesinde, partikül greft kullanılarak yapılan yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu, otojen blok greft tekniğine bir alternatif oluşturmaktadır. Greft ve membran yardımı ile yapılan yönlendirilmiş kemik rejenerasyonunda, otojen blok greft cerrahisinin verici bölge komplikasyonları tamamen elimine edilmiş olmaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, maksillofasiyal cerrahide kret augmentasyonunda kullanılan sentetik Polikaprolakton (PCL) biyoskafold membranların uygulama sonrası yeni oluşan kemik miktarı üzerindeki etkinliğini 3 boyutlu olarak değerlendirmesidir. Literatürde E-polikaprolakton içeren membranın yönlendirilmiş kemik rejenerasyonunda kemik kazanımını değerlendiren çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Bu nedenden dolayı çalışmamızın sonuçlarının yönlendirilmiş kemik rejenerasyonunda PCL içeren skafoldların alternatif bir malzeme olarak kullanılmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 03.05.2021- 01.08.2023 tarihleri arasında tedavi gören hastalar dahil edildi. Araştırma, klinik ve radyolojik olarak kemik yetersizliği tespit edilmiş ve sonrasında PCL skafoldları ile augmente edilmiş hastaların kayıtlı dosyaları retrospektif olarak incelenerek yapıldı. Çalışmaya, PCL skafoldları ile augmente edilmiş ve 6 ay sonrasında implantla rehabilite edilmiş hastalar dahil edildi. Her hastadan preoperatif ve postoperatif 6. ayda konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri elde edilerek kemik yapısı değerlendirildi. Kemik yapısının değerlendirilmesi kalitatif ve kantitatif yöntemler ile yapıldı. Kemik augmentasyonunun kalitatif değerlendirilmesinde postoperatif trabeküler yapının mikrostrüktürü hakkında bilgi veren fraktal boyut (FB) analizi kullanıldı. Toplam kemik miktarının belirlenmesinde de Cavalieri prensibi ile hacimsel hesaplama yapıldı. Zamana bağlı değişikliklerin karşılaştırılması sırasında Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Dental implant supported prosthetic treatments are a commonly accepted option. In cases where a fixed prosthetic restoration is planned, augmentation may be necessary before dental implant placement to ensure optimal positioning and functionality. Alveolar bone augmentation allows for the use of longer and larger diameter dental implants. Guided bone regeneration (GBR) is one of the accepted treatment methods for atrophic ridge augmentation. With advancements in biomaterial technology and surgical techniques, GBR using particle grafting represents an alternative to autogenous block grafting. GBR, performed with the assistance of graft and membrane, eliminates donor site complications associated with autogenous block graft surgery. Purpose: This study aims to evaluate the 3D effectiveness of synthetic Polycaprolactone (PCL) bioscaffold membranes used in ridge augmentation in maxillofacial surgery regarding the amount of newly formed bone after application. There is limited literature evaluating bone gain in GBR using membranes containing E-polycaprolactone. Therefore, we believe that the results of our study will contribute to the use of PCL-containing scaffolds as an alternative material in GBR. Materials and Methods: This retrospective study included patients treated at Karadeniz Technical University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery between 03.05.2021 and 01.08.2023. Patient datas were retrospectively examined for those diagnosed with clinically and radiologically insufficient bone and subsequently augmented with PCL scaffolds. Patients augmented with PCL scaffolds and rehabilitated with an implant after 6 months were included. Bone structure was evaluated preoperatively and at the 6th postoperative month using cone beam computed tomography (CBCT) images. Evaluation of bone structure was performed using qualitative and quantitative methods. Fractal dimension (FB) analysis, providing information about the microstructure of postoperative trabecular structure, was used for qualitative evaluation. Volumetric calculations were made using the Cavalieri principle to determine the total amount of bone.