Alveol kret yetersizliklerinde khoury tekniği ile yapılan otojen kemik ogmentasyonu tedavisinin retrospektif çalışması
Retrospective study of autogenous bone augmentation treatment with khoury technique in alveolar ridge deficiencies
  1. Tez No: 846295
  2. Yazar: ARİF ŞAMİL TUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Alveoler kemik yetersizlikleri dişsiz hastaların dental implant cerrahisini zorlaştıran durumlardan biridir. Alveoler kemik ogmentasyonu tedavisi sonrası dental implant cerrahisine olanak sağlanmıştır. Oral ve maksillofasiyal cerrahi alanında otojen kemik greftleri yıllardır maksiller ve mandibular defektlerin rekonstrüksiyonunda altın standart olarak kabul edilmektedir. Mandibulada ramus bölgesinden alınan intraoral greftin; daha iyi bir kemik kalitesi sağlaması, daha seyrek postoperatif oluşumu ve alıcı ile verici sahaların birbirine yakınlığının operasyon süresini kısaltması gibi çeşitli avantajları vardır. Çeşitli ogmentasyonu prosedürleri arasında; yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu (GBR) ve otojen kemik bloklarının kullanımı, kemik ogmentasyonunda en yaygın tekniklerdir. Bu çalışmanın amacı, khoury tekniği ile yapılan alveoler kemik ogmentasyonu uygulanmış ve dental implant cerrahisi yapılmış olan hastaların KIBT görüntülemelerinde yapılan kemik kalınlığı ölçümlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Sistemik olarak sağlıklı, üst veya alt çenelerinde dişsiz boşluklar bulunan, horizontal kemik yetersizlikleri bulunup khoury tekniği ile otojen kemik ogmentasyonu yapılan ve başarılı ogmentasyon sonrası implant cerrahisi yapılan 6'sı erkek, 22'si kadın olan 28 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların 7'sine üst çenede ve 21'ine alt çenede alveol kemik ogmentasyonu ve dental implant cerrahisi yapılmıştır.4 hastada ise otojen kemik bloğu ekpoze olmuş ve greft kaybı olduğu için çalışmaya dahil edilmemiştir. Horizontal kemik yetersizlikleri olan hastalardan alınan preoperatif KIBT görüntüleri ve kemik ogmentasyonu cerrahisi sonrası 4 ay sonraki postoperatif KIBT görüntüleri karşılaştırılıp kemiğin 3 mm, 5 mm ve 7 mm derinliğindeki elde edilen horizontal kemik kazanım miktarına bakılmıştır.Bu incelemeler sonunda oluşan verilerin analizinde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır. .
Özet (Çeviri)
Alveolar bone deficiencies are one of the conditions that complicate dental implant surgery in edentulous patients. Dental implant surgery was allowed after alveolar bone augmentation treatment. In the field of oral and maxillofacial surgery, autogenous bone grafts have been accepted as the gold standard for reconstruction of maxillary and mandibular defects for years. Intraoral graft taken from the ramus region of the mandible; It has several advantages such as providing a better bone quality, less postoperative formation, and the proximity of the recipient and onör sites to shorten the operation time.Among the various augmentation procedures; guided bone regeneration (GBR) and the use of autogenous bone blocks are the most common techniques in bone augmentation. The aim of this study is to retrospectively evaluate the bone thickness measurements made on CBCT imaging of patients who underwent alveolar bone augmentation with the Khoury technique and dental implant surgery. 28 patients, 6 males and 22 females, who were systemically healthy, had toothless spaces in their upper or lower jaws, had horizontal bone deficiencies, underwent autogenous bone augmentation with the Khoury technique, and underwent implant surgery after successful augmentation, were included in the study. Alveolar bone augmentation and dental implant surgery were performed on 7 of these patients in the upper jaw and 21 in the lower jaw. In 4 patients, the autogenous bone block was exposed and they were not included in the study because there was graft loss. Preoperative CBCT images taken from patients with horizontal bone deficiencies and postoperative CBCT images 4 months after bone augmentation surgery were compared and the amount of horizontal bone gain obtained at 3 mm, 5 mm and 7 mm depth of the bone was examined. SPSS 28.0 program was used to analyze the data obtained at the end of these examinations. .