Applications of artificial intelligence in energy production
Enerji üretiminde yapay zeka uygulamaları
  1. Tez No: 931399
  2. Yazar: MERT AKIN İNSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SADIKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, enerji üretimindeki temel yapay zeka metodolojilerinin en yaygın uygulamalarını araştırmaktadır. Öncelikle, bir regresyon problemi olarak, yapay sinir ağları (YSA'lar) kullanılarak atıkların ve yakıtların daha yüksek ısıtma değeri tahmini gerçekleştirilmiştir. Mevcut verilerle mümkün olan en iyi ANN modellerinin elde edilmesi için hiperparametre optimizasyonu yapılmıştır. İkinci olarak, atıkların ve yakıtların doğru sınıflandırılmasını ve kullanımını geliştirmek için yeni bir sınıflandırma sistemi olan HOM-CS'yi önermek için bir kümeleme yaklaşımı kullanılmıştır. Son olarak, bir zaman serisi problemi olarak, rüzgar enerjisinin yaygın kullanımından kaynaklanan öngörülemezlik ve istikrarsızlık, enerji sisteminin güvenli ve tutarlı bir şekilde çalışmasını sürdürmek için önemli sorunlara yol açtığından, rüzgar çiftliklerinin rüzgar enerjisi çıktısının tahmini araştırılmıştır. Belirtilen bölgedeki herhangi bir rüzgar çiftliğinin rüzgar gücünü başarılı bir şekilde tahmin edebilen, kamuya açık verilere dayalı genelleştirilebilir bir rüzgar enerjisi tahmin modeli elde edilmiştir. Genel olarak, bu tez, enerji üretimi konusundaki en zorlu sorunları göz önünde bulundurarak yapay zekanın enerji üretiminde uygulanmasını sergilemekte ve bu da onu alana kapsamlı ve etkili bir katkı haline getirmektedir. Tez, doğru yakıt kalitesi değerlendirmesi, bilgilendirici sınıflandırma ve güvenilir yenilenebilir enerji tahmini gibi kritik zorlukları ele alarak, enerji üretiminde gelişmiş verimlilik ve sürdürülebilirliğin yolunu açmaktadır. Geliştirilen metodolojiler ve modeller çok yönlü, ölçeklenebilir ve küresel olarak uygulanabilir olup, araştırmacılar, endüstri profesyonelleri ve politika yapıcılar için enerji sistemlerini optimize etme ve atıktan enerjiye dönüştürme ve yenilenebilir enerji çözümlerini geliştirme konusunda değerli araçlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the most prevalent applications of the key artificial intelligence methodologies in energy production. Foremostly, as a regression problem, higher heating value estimation of wastes and fuels is undertaken by utilizing artificial neural networks (ANNs). Hyperparameter optimization was carried out for the obtainment of best ANN models possible with the available data. Secondly, a clustering approach was utilized to propose a novel classification system, namely HOM-CS, to enhance the correct classification and utilization of wastes and fuels. Finally, as a time-series problem, forecasting of wind power output of wind farms is investigated since the unpredictability and instability resulting from the extensive utilization of windpower result considerable problems for maintaining the secure and consistent operation of the energy system. A generalizable wind power prediction model based on publicly available data is obtained that can succesfully estimate the wind power of any wind farm in the specified region. Overall, this thesis showcases the application of artificial intelligence in energy production by considering the most challenging problems in the subject of energy production, which makes it a comprehensive and impactful contribution to the field. By addressing critical challenges such as accurate fuel quality assessment, informative classification, and reliable renewable energy forecasting, the thesis paves the way for enhanced efficiency and sustainability in energy production. The methodologies and models developed are versatile, scalable, and applicable globally, providing valuable tools for researchers, industry professionals, and policymakers in optimizing energy systems and advancing waste-to-energy and renewable energy solutions.