Tekstil sektöründe karbon ayak izi hesabı ve analizi
Carbon footprint calculation and analysis in the textile sector
  1. Tez No: 931400
  2. Yazar: AHMET SELİM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN PUSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, tekstil sektöründe karbon ayak izi hesaplama ve analiz yöntemlerini ele alarak sektörün çevresel etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Küresel iklim değişikliğinin en büyük tetikleyicilerinden biri olan sera gazı emisyonları, özellikle enerji yoğun üretim süreçleri ve kimyasal kullanımlarıyla öne çıkan tekstil sektörü açısından büyük bir önem taşımaktadır. Çalışmada, sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik stratejik çözümler geliştirmek üzere, IPCC ve GHG Protokolü gibi uluslararası standartlara dayalı karbon ayak izi hesaplama yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, farklı kategorilerdeki sera gazı emisyonları kapsam 1 doğrudan emisyonlar, kapsam 2 dolaylı emisyonlar, kapsam 3 diğer dolaylı emisyonlar ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Tesiste doğalgaz, kömür, motorin ve elektrik gibi enerji kaynaklarının yanı sıra taşımacılık, atık yönetimi, malzeme kullanımı ve iş seyahatlerinden kaynaklanan emisyonlar da değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, tekstil sektöründe sera gazı emisyonlarını azaltmak için yenilenebilir enerji kullanımı, enerji verimliliği artırımı ve çevre dostu malzeme tercihleri gibi sürdürülebilir çözümler önerilmiştir. Ayrıca, Avrupa Birliği'nin 2026 yılında uygulamaya başlayacağı Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'nın sektöre olan etkileri incelenmiş ve bu bağlamda karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik fırsatlar ve zorluklar değerlendirilmiştir. Tez, tekstil sektöründe karbon nötr üretim hedeflerine ulaşmak için teknolojik yeniliklerin önemine vurgu yapmaktadır. Özellikle, güneş enerjisi santralleri, atık ısı geri kazanımı projelerle sektördeki karbon ayak izini azaltmaya yönelik stratejiler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on calculating and analyzing the carbon footprint of the textile industry to assess its environmental impacts. As a major contributor to global greenhouse gas emissions, the textile sector is highlighted due to its energy intensive production processes and chemical usage. The study applies international standards, such as the IPCC and GHG Protocol, to measure and evaluate the carbon footprint. It aims to propose strategic solutions to reduce emissions and foster sustainability in the sector. The research thoroughly analyzes greenhouse gas emissions across various scopes scope 1 direct emissions, scope 2 indirect emissions, scope 3 other indirect emissions. It evaluates emissions from energy sources such as natural gas, coal, diesel, and electricity, as well as emissions related to transportation, waste management, material usage, and business travel. The findings emphasize the importance of renewable energy adoption, energy efficiency improvements, and the use of environmentally friendly materials as sustainable solutions to mitigate emissions in the textile sector. Additionally, the thesis explores the impact of the European Union's Border Carbon Adjustment Mechanism, set to take effect in 2026, on the textile industry. It assesses the opportunities and challenges associated with this policy while underlining the importance of technological innovations to achieve carbon-neutral production goals. Projects such as rooftop solar power plants, waste heat recovery systems are proposed to significantly reduce the carbon footprint of the textile industry