Marulda organik gübre kullanımının tuz stresine tolerans üzerindeki etkisi
Effect of organic ferti̇li̇zer use on salt stress tolerance in lettuce
  1. Tez No: 931414
  2. Yazar: ALPAY YASİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM KUŞVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Marulda tuza toleransın artırılmasına yönelik olarak organik gübre uygulamalarının etkinliğinin araştırıldığı çalışmada, materyal olarak Caipira (Şakira) kıvırcık marul çeşidi (Batavia tipi) kullanılmıştır. Fideler torf:perlit karışımına dikilmiş dikim sırasında saksılara vermikompost, ahır gübresi ve humik asit uygulanmıştır. Stres bitkileri için, fide dikiminden 24 gün sonra 100 mM NaCl (tuz) dozu uygulanmıştır. Stres sonunda hasat edilen bitkiler, yeşil aksam, yaş ve kuru ağırlıkları, bitki boyu, çevre ve taç genişliği, kök boğazı çapı, yaprak alanı, toplam verim, yaprak su oransal içeriği (YOSİ), SPAD değeri, yeşil aksam Na, Cl¬¬, K ve Ca içeriği bakımından incelenmiştir. Tuz stresi bitki büyüme parametreleri, SPAD değeri, toplam verim ile YOSİ, K, Ca içeriğinde azalmaya neden olmuş; SÇKM, Na ve Cl iyon konsantrasyonu bakımından ise artış meydana gelmiştir. Buna karşın, tuz stresi ile birlikte organik gübre uygulamalarında tuz stresine oranla ortalama olarak yaş ve kuru ağırlıkta %66-102; bitki boyu ve kök çapında %4-42; bitki çevre ve taç genişliğinde %29-70; yaprak alanında %140-208, toplam verimde %40-63; YOSİ değerlerinde %35-49; K içeriğinde %24-45; Ca içeriğinde %14-59 iyileşme sağlanmıştır. Ayrıca Na iyon alımı %17-24, Cl iyon alımı %7-15 düzeyinde sınırlanmıştır. Çalışma sonucunda, organik gübre uygulamalarının tuz stresi ile ortaya çıkan zararlanmayı değişen oranlarda iyileştirdiği ve toleransı artırmada etkili olduğu, uygulamalar arasında bu olumlu etki açısından vermikompost ve ahır gübresi uygulamalarının ön plana çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study investigating the effectiveness of organic fertilizer applications for increasing salt tolerance in lettuce, Caipira (Şakira) curly lettuce variety (Batavia type) was used as material. Seedlings were planted in peat:perlite mixture and vermicompost, barnyard manure and humic acid were applied to the pots during planting. For stressed plants, 100 mM NaCl (salt) dose was applied 18 days after planting the seedlings. Plants harvested at the end of stress were examined in terms of green parts, fresh and dry weights, plant height, girth and crown width, root collar diameter, leaf area, total yield, relative water content (YOSİ), SPAD value, green parts Na, Cl, K and Ca contents. Salt stress caused a decrease in plant growth parameters, SPAD value, total yield, YOSİ, K, and Ca contents; while there was an increase in TSS, Na and Cl ion concentrations. On the other hand, in organic fertilizer applications together with salt stress, on average, 66-102% improvement was achieved in fresh and dry weight; 4-42% in plant height and root diameter; 29-70% in plant circumference and crown width; 140-208% in leaf area, 40-63% in total yield; 35-49% in YOSI values; 24-45% in K content; 14-59% in Ca content compared to salt stress. In addition, Na ion uptake was limited to 17-24%, Cl ion uptake was limited to 7-15%. As a result of the study, it was determined that organic fertilizer applications improved the damage caused by salt stress at varying rates and were effective in increasing tolerance, and among the applications, vermicompost and barn manure applications came to the fore in terms of this positive effect.