Tuboovaryan apsenin medikal tedavi başarısızlığına bağlı olarak cerrahi gerektiren risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors requiring surgery due to medical treatment failure of tubovarian abscess
  1. Tez No: 931423
  2. Yazar: İLKNUR AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Tuboovaryan apsenin medikal tedavi başarısızlığına bağlı olarak cerrahi gerektiren risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Biz bu çalışmada medikal tedavi başarısızlığına bağlı olarak cerrahi operasyon geçiren hastalarda yaş, parite, boy, kilo, bmı, kronik hastalık,kullanılan ilaç,geçirilen operasyon öyküsü,menapoz durumu,sigara öyküsü,wbc kan sayımı,crp sayımı,ateş / vital bulguları,tuboovaryan apsenin boyutu,tuboovaryan apsenin bilateral olması/unılateral olması,ria öyküsü,geçirilmiş pıd öyküsü,tuboovaryan apse nedenli operasyon geçirme öyküsü parametrelerini kullanarak cerrahi risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma 2021-2024 seneleri arasında Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde opere edilen 51 ve medikal tedavi alan 51 tuboovaryan hastayı kapsamaktadır. Ç alışma içerisinde hastaların demografik özellikleri, ultrason bulguları, risk faktörleri, laboratuvar tetkikleri, klinik özellikleri, tedavi yönetimleri ve tedavi sonrası sonuçları not alınmıştır. Sonuçların analizinde p değerinin 0,05'ten küçük olduğu durumlar anlamlı kabul edilmiştir. Hastalara hastanemizin yazılım sisteminde bulunan verileri kullanılmış olup verileri eksik ya da ulaşılamayan hastalar, bilinen malignitesi olan hastalar, immün sistemi baskılanmış hastalar ve gebe olan hastalar dışarda bırakılmıştır. Bulgular: 102 olgu değerlendirilmiş olup 51 olguya medikal tedavi verilmiş olup başarısı ile sonuçlanmıştır.51 olguya ise medikal tedavi verilmesine rağmen başarı elde edilememiş olup cerrahi operasyon gerçekleştirilmiştir.Hastalarımızda başlangıç tedavisi olarak üçlü antibiyoterapi; Ampisilin Klindamisin ve Gentamisin tercih edildi. Sonuç: Çalışmamızdaki veriler incelendiğinde; tuboovaryan apse nedeniyle kliniğimize yatırılan hastaların yüksek ateş değerleri ve laboratuar değerlerinden beyaz küre, CRP,yüksekliğinin,sigara kullanımının,apse boyutunun 8cm den büyük olması diğer değerlere göre daha ön planda olduğu saptandı. Özellikle ateş, sigara öyküsü WBC,CRP yüksekliği olan hastalarda, medikal tedavinin yetersiz kalıp, cerrahi tedaviye daha fazla ihtiyaç duyulduğu gözlendi. Mortalite ve morbidite açısından önemli bir hastalık olan TOA'da hastanın yaşı, CRPyüksekliği, apse boyutu, gebelik istemi ve klinik tablo göz önüne alınarak hastaya en uygun yaklaşım seçilmelidir. Özellikle; tuboovaryan fonksiyonları etkilenmesi, fertilite üzerine negatif etkisi ve tedavi edilmemiş rüptüre hastalarda yüksek morbidite ve mortaliteye yol açması nedeniyle TOA tanısı alan hastalarda erken dönemde medikal ve cerrahi tedaviye dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the risk factors that require surgical intervention due to the failure of medical treatment in tubo-ovarian abscess (TOA) cases. In this study, we aimed to assess the surgical risk factors in patients who underwent surgical operations due to medical treatment failure by using parameters such as age, parity, height, weight, BMI, chronic diseases, medications, history of previous surgeries, menopausal status, smoking history, WBC count, CRP levels, fever/vital signs, size of the tubo-ovarian abscess, bilateral/unilateral nature of the abscess, history of IUD use, previous PID history, and previous surgical intervention for tubo-ovarian abscess. Materials and Methods: This retrospective study includes 51 patients who underwent surgery and 51 patients who received medical treatment between 2021 and 2024 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. The study collected data on the patients' demographic characteristics, ultrasonographic findings, risk factors, laboratory tests, clinical features, management, and post-treatment outcomes. In the analysis of the results, a p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. Data were accessed through our hospital's software system, and patients with incomplete data, known malignancies, immunosuppressed conditions, and those who were pregnant were excluded from the study. Results: A total of 102 cases were evaluated, of which 51 were treated medically with successful outcomes. In the remaining 51 cases, despite medical treatment, success was not achieved, and surgical intervention was performed. In our cases, the initial treatment consisted of triple antibiotic therapy, including ampicillin, clindamycin, and gentamicin. Conclusion: Upon reviewing the data from our study, it was found that in patients hospitalized with tubo-ovarian abscess, high fever values and laboratory findings, including elevated white blood cell (WBC) count, CRP, and smoking history, as well as abscess size greater than 8 cm, were prominent compared to other parameters. In particular, patients with high fever, bilateral abscess, elevated WBC, and CRP levels were more likely to require surgical treatment due to the failure of medical therapy. TOA, being a disease of significant morbidity and mortality, requires careful consideration of the patient's age, CRP levels, abscess size, desire for pregnancy, and clinical presentation to determine the most appropriate management approach. Early medical and surgical treatment is crucial in patients diagnosed with TOA, due to its potential negative effects on ovarian function, fertility, and the risk of high morbidity and mortality in untreated ruptured cases.