Polı̇kı̇stı̇k over sendromunda adı̇pokı̇n konsantrasyonlarının dı̇ğer bı̇yokı̇myasal parametrelerle değerlendı̇rı̇lmesı̇
Evaluation of adipokines concentations with other biochemical parameters in polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 931432
  2. Yazar: MUSTAFA TAREQ SHANSHOOL SHANSHOOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnfertilite, yumurtalık kistleri, düzensiz adet döngüleri, akne ve hirsutizm, küresel olarak kadınların %8 ila %21'ini etkileyen hormonal bir dengesizlik olan polikistik over sendromu (PCOS) ile ilişkilidir. Chemerin, visfatin, adropin ve irisin dahil olmak üzere adipokinler doğurganlık ve genolojik bozukluklarda rol oynamaktadır. Anatomi, hormonlar, çevre, genetik ve bağışıklık sistemi gibi faktörler kadın doğurganlığını kontrol eder. Obez vücut kitle endeksi (VKİ)'lerde serum chemerin ve visfatin düzeylerinin analizi, bu hormonlar ile vücut ağırlığı arasında bir korelasyon olduğunu ortaya koymakta ve polikistik over sendromunu tanımlamak için bir biyobelirteç görevi görmektedir. Normal VKİ'ye sahip Iraklı polikistik over sendromu hastalarında serum chemerin, visfatin, adropin ve irisin düzeyleri belirlemek ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, bu hormonlar ve biyokimyasal belirteçler (LH, testosteron, prolaktin, FSH ve insülin) arasındaki ilişkileri değerlendirme. Hormon düzeylerindeki değişiklikleri polikistik over sendromunu tanımlamak için bir biyobelirteç olarak değerlendirebiliriz. Bu vaka-kontrol çalışması, Ekim 2022 ile Mart 2023 tarihleri arasında Al-Yarmook Eğitim Hastanesi/Bağdat'ta toplanan, 50 sağlıklı kontrol ve 50 PCOS infertil hasta dahil olmak üzere, VKİ'si 27,89-36,89 kg/m2 olan 19-40 yaş arası 100 kadını içermektedir. Chemerin düzeyleri iki grup arasında çok farklıdır. Kontrol grubundaki düzeyler ortalama 158,4 ± 40,1 olmak üzere 90,06 ila 214,2 ng/mL iken, polikistik over sendromlu hastalardaki düzeyler ortalama 404,9 ± 81,16 ng/mL olmak üzere 249,8 ila 529 ng/mL'dir. Chemerin için P-değeri
Özet (Çeviri)
Infertility, ovarian cysts, irregular menstrual cycles, acne and hirsutism are associated with polycystic ovary syndrome (PCOS), a hormonal imbalance that affects 8% to 21% of women globally. Adipokines, including chemerin, visfatin, adropin and irisin, play a role in fertility and genetic disorders. Factors such as anatomy, hormones, environment, genetics and immune system control female fertility. Analysis of serum chemerin and visfatin levels in obese body mass index (BMI) reveals a correlation between these hormones and body weight and serves as a biomarker to identify polycystic ovary syndrome. Serum chemerin, visfatin, adropin and irisin levels were determined in Iraqi polycystic ovary syndrome (PCOS) patients with normal BMI and compared with controls. Furthermore, to evaluate the relationships between these hormones and biochemical markers (LH, testosterone, prolactin, FSH and insulin). We can consider changes in hormone levels as a biomarker to identify polycystic ovary syndrome. This case-control study included 100 women aged 19-40 years with a BMI of 27.89-36.89 kg/m2, including 50 healthy controls and 50 PCOS infertile patients, recruited at Al-Yarmook Teaching Hospital, Baghdad between October 2022 and March 2023. Chemerin levels were very different between the two groups. Levels in the control group ranged from 90.06 to 214.2 ng/mL with a mean of 158.4 ± 40.1, while levels in patients with polycystic ovary syndrome ranged from 249.8 to 529 ng/mL with a mean of 404.9 ± 81.16 ng/mL. The P-value for chemerin was