Nazlı Karabıyıkoğlu'nun eserlerinde queer
Queer in Nazlı Karabıyıkoğlu's works
  1. Tez No: 931492
  2. Yazar: IŞIL ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇETİNDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Queer edebiyat eleştirisi; heteroseksüel düşüncenin öteki olarak tanımladığı her oluşum için şemsiye görevi gören bir düşüncenin, edebî eserdeki yansımalarını içerir. Feminizmin içinden doğan queer, ondan tamamen farklılaşarak, feminizmin dışarıda bıraktığı her konuyu işler. Bu anlamda queer eleştirinin temel meseli cinsiyet, önerisi cinsiyetsizleşmedir. Amacı, cinsiyetsiz bedenler yaratmak olan queer, toplumsal cinsiyet yasalarını ve cinsiyetler üzerindeki siyasi, sosyo-kültürel tahakkümü reddederek var olan tabuları yıkmaktır. İnsan bedeni üzerindeki tahakküm, queer edebiyat eleştirisinin temel meselesidir. Queer edebiyat, doğa ve insan bedeni üzerinden bir ortaklığa giderek, melezleşmeyi literatüre dâhil etmiş ve eserlerde de bu kavrama önem vermiştir. Queer bir eserden beklenen, toplumsal cinsiyet kurallarının ve normatif bireylerin/bireyciliğin sembollerle değersizleştirmesi, ikiliklerin yıkılması, alt kültür unsurlarının ve arkaik dilin imkânlarıyla anlatılmasıdır. İroni, parodi ve kara eleştiri de queer edebiyat eleştirisinin temel argümanlarıdır. Bu çalışmada Nazlı Karabıyıkoğlu'nun anlatıları, queer edebiyat eleştirisi bağlamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Queer literary criticism includes the reflections of a thought that acts as an umbrella for every formation that heterosexual thought defines as the other, in literary works. Born from within feminism, queer, completely different from it, deals with every subject that feminism leaves out. In this sense, the fundamental issue of queer criticism is gender, and its proposal is desexualization. Queer, whose aim is to create genderless bodies, rejects gender laws and political, socio-cultural domination over genders and destroys existing taboos. Domination over the human body is the fundamental issue of queer literary criticism. By reaching a partnership through nature and the human body, queer literature has included hybridization in literature and has given importance to this concept in the works. What is expected from a queer work is the devaluation of gender rules and normative individuals/individualism with symbols, the destruction of dualities, and the narration of subcultural elements and archaic language. Irony, parody and black criticism are also the fundamental arguments of queer literary criticism. In this study, Nazlı Karabıyıkoğlu's narratives will be examined in the context of queer literary criticism.