Leylâ Erbil romanlarında erkeklikler: Erkekliğin hegemonik inşası ve performansları
Masculinities in Leylâ Erbil novels: The construction and performance of hegemonic masculinity
- Tez No: 649252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tez çalışmasının amacı yazın hayatı boyunca iktidar eleştirisi yaparken eril tahakkümü ve toplumsal cinsiyet rollerini roman karakterleri ve konuları üzerinden kurgulayan Leylâ Erbil'in anlatı stratejilerini araştırarak yazarın metinlerine eleştirel erkeklik alanından özgün bir biçimde bakmaktır. Erbil'in Karanlığın Günü, Mektup Aşkları ve Tuhaf Bir Kadın romanlarında erkeklik performanslarının çoğunlukla karakter odaklı, bireysel performanslar olduğu; fakat Cüce'den itibaren söz konusu performansların devlet, aile ve toplum pratiklerini eleştirme fonksiyonunu sahiplenerek Kalan, Üç Başlı Ejdarha ve Tuhaf Bir Erkek'te kolektif bir erkeklik olarak kurgulandığı gösterilmektedir. Leylâ Erbil'in kendine has üslubunda anlatı stratejilerini nasıl kurgulandığı, dil ve söylemin iktidar üzerinden-iktidara karşı inşa ve performansları incelenerek yazarın türsel sınırlardan kurtulma süreci irdelenmiş; Erbil'in deneyselliğe yöneldikçe metinlerindeki erkeklik performanslarının da doğru orantılı olarak kolektife yaklaştığı tartışılmış ve Erbil'in bu bağlamda metinlerinin nasıl kapsayıcı bir tavır benimsediği ortaya konulmuştur. Bu tez çalışmasının Türk edebiyatı çalışmalarına katkıda bulunması aynı zamanda Leylâ Erbil yazınına yeni bir bakış açısı getirmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The object of the thesis study is to research the narrative strategies of Leylâ Erbil, who fictionalizes and questions male dominance and gender roles through her characters and the topics of her novels while criticizing patriarchy during her narrative life, and an intentively examination of her texts through the lens of critical masculinity. In the novels Karanlığın Günü, Mektup Aşkları and Tuhaf Bir Kadın, the masculinity performances generally focus on characters, and these are personal performances. However, after Cüce was published, the aforesaid performances engaged in criticizing patriarchy and family and social practices. A collective masculinity is fictionalized in Kalan, Üç Başlı Ejderha and Tuhaf Bir Erkek. In order to present this progression, I examined how Leylâ Erbil fictionalized her narrative strategies in her unique style and the performances and formations of language and discourse through the patriarchy – against the patriarchy, along with the process of her letting go of genre boundaries. As Erbil approached experimentalism, the masculinity performances in her texts approached collectivism, and in this sense, Erbil's texts embraced an inclusive attitude.