Z kuşağının psikolojik sermayesinin işyerinde sıkılma (Boreout) sendromuna etkisi
The impact of generation Z's psychological capital on boreout syndrome
  1. Tez No: 931495
  2. Yazar: BURCU TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYSAL AŞKUN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
21. yüzyılda, Z Kuşağı'nın da dahil olduğu iş dünyası büyük bir dönüşümden geçmektedir. Geleneksel yaklaşımlar yerini yeni becerilere bırakmaktadır. Bu süreçte, Z Kuşağı'nın anlaşılma ihtiyacı artmıştır. Liderler, belirsizlikleri yönetmek ve Z Kuşağı'nın ihtiyaçlarını desteklemek için çaba göstermektedir. Değişimi sürdürülebilir kılmak için, yeni iş dünyasında, Z Kuşağı'nın bütünsel iyi oluşu hem bireyler hem de işletmeler için kritik bir kaynak haline gelmiştir. Çünkü Z Kuşağı, sahip oldukları benzersiz özellikler ve iş dünyasındaki değişim dinamiklerini tetikleyen bir faktör olmalarıyla merkezi bir rol üstlenmektedir. Bu kuşağın ihtiyaçları karşılandığı takdirde, stratejik bir kaynak olarak iş dünyasına önemli katkılar sunabilecek yetkinliklere sahiptir. Günümüzde“sessiz istifa”ve“yüksek sesli istifa”gibi yeni kavramlar tartışılmaktayken, özellikle Z Kuşağı'nın erken dönem iş tatminsizliklerinin yönetilmesi, yetenek kıtlığını azaltmak adına büyük önem taşımaktadır. Pandemi sonrası dönemde belirsizliklerle daha fazla karşılaşan bireyler açısından İşyerinde Sıkılma (Boreout) Sendromu gibi iş stresörleri daha güçlü bir şekilde tehdit unsuru olmaktadır. Buna karşılık, yüksek Psikolojik Sermaye, negatif durumların sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi açısından bireyler için değerli bir kaynak olarak dikkat çekmektedir. Bu kaynak, stresin yönetilmesi için merkezi bir referans olan Kaynakların Korunması Kuramı' na göre; Psikolojik Sermaye gibi kaynakların korunması önceliği ve olumsuzluklar yaşanmadan proaktif bakış açısı ile kaynak rezervlerinin arttırılması, Z Kuşağı'nın gelecekteki zorluklarla başa çıkabilmesi açısından hayatidir. Bu çalışmada kapsamında, 118 Z kuşağı araştırmaya katılmıştır. Nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Psikolojik Sermaye ile İşyerinde Sıkılma Sendromu arasındaki negatif yönlü korelasyonel ilişki incelenerek, hipotezler doğrulanmıştır. Detaylı bulgulara göre, Z Kuşağı'nın güçlü Psikolojik Sermaye' si ve bu sermayenin bileşenlerinden iyimserlik ve psikolojik dayanıklılık olgularının güçlü etkisi sayesinde İşyerinde Sıkılma Sendromu ile başa çıkmayı kolaylaştırmaktadır. Z Kuşağı'nın İşyerinde Sıkılma Sendromu' na karşı kaynaklarının desteklenmesi, yalnızca bireysel refahları için değil, toplumsal değişimin sürdürülebilirliği için de bir kilit faktördür.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the business world, in which Generation Z is also involved, is undergoing a major transformation. Traditional approaches are being replaced by new skills. In this process, the need to understand Generation Z has increased. Leaders are making efforts to manage uncertainties and support the needs of Generation Z. To sustain this change, Generation Z's holistic well-being has become a critical resource for both individuals and businesses in the new world of work. Because Generation Z holds a central role both due to their unique characteristics and as a driving force behind the need for change in the business world. If their needs are met, they possess the capabilities to become a strategic resource, significantly contributing to the business landscape. Today, new concepts such as“quiet quitting”and“loud quitting”are being discussed, and managing the early job dissatisfaction of Generation Z is of great importance to reduce talent shortages. For individuals facing more uncertainties in the post-pandemic era, work stressors like Boreout Syndrome are becoming a stronger threat. In contrast, high Psychological Capital stands out as a valuable resource for individuals to sustainably manage negative situations. According to the Conservation of Resources Theory, which serves as a central reference for managing stress, the priority of conserving resources like Psychological Capital and proactively increasing resource reserves before experiencing negativity is crucial for Generation Z to cope with future challenges. In this study, 118 members of Generation Z participated. A quantitative research method was used. The hypotheses were confirmed by examining the negative correlation between Psychological Capital and Boreout Syndrome. Detailed findings indicate that Generation Z's strong Psychological Capital, and particularly the strong impact of its components such as optimism and psychological resilience, make it easier to cope with Boreout Syndrome. Supporting Generation Z's resources against Boreout Syndrome is a key factor not only for their individual well-being but also for the sustainability of societal change.