18-50 yaş arası yetişkinlerin nikotin bağımlılık şiddeti düzeylerinin mutluluk ve özgüven ile olan ilişkisi açısından incelenmesi
Investigation of nicotine addiction severity levels of adults between 18-50 years of age in terms of their relationship with happiness and self-confidence
- Tez No: 931496
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ENEZ DARÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Nikotin bağımlılığı, günümüzde yaygın görülen bağımlılıklardandır. Nikotin, sigara içerisinde yoğun olarak bulunan, kişilerin sigaraya bağımlı olmasına sebep olan kimyasal bir maddedir. Sigaranın tüketimi ile gelişen nikotin bağımlılığının insan psikolojisi üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Mutluluk ve özgüven ise ruh sağlığı alanında en çok ele alınan başlıklardandır. Mutluluk, kişinin kendisini iyi hissetme halidir. Özgüven, bireyin kendisini sevmesini, kendisiyle barışık olmasını kapsar. Dolayısıyla pozitif ve özgüvenli hisseden birey, yaşamdaki sorunlarla daha kolay baş ederek hayata dair sağlıklı değerlendirmeler yapabilir. Ancak birçok kişi, kendisini mutsuz veya özgüvensiz hissedebilmekte, bunun sonucunda kişilerde birtakım bağımlılıklar gelişebilmektedir. Bu araştırmada psikoloji bilimi açısından kritik öneme sahip olan mutluluk ve özgüven kavramlarının ruh sağlığı üzerine etkisi olduğu bilinen nikotin bağımlılığı ile olan bağlantısı incelenecektir. Araştırmanın evreni, sigara tüketen 18-50 yaş arasındaki yetişkinleri kapsamaktadır. Çalışmanın örneklemini ise sigara kullanan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 18-50 yaş arası yetişkinlerden rastgele örnekleme yolu ile seçilen 300 kişi oluşturmaktadır. Çalışmaya ait veriler, online olarak uygulanan anket yöntemi ile elde edilmiştir. Dört bölümden oluşan ankette katılımcılara dair genel bilgiler“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Katılımcıların“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”ile mutluluk düzeyleri;“Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi”ile nikotin bağımlılık düzeyleri;“Özgüven Ölçeği”ile de özgüven düzeyleri incelenmiştir. Veriler IBM SPSS 27 programıyla analiz edilmiştir. Demografik değişkenlere ait grupların ölçeklerin ortalama skorlarının incelenmesi için Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki düzeyini ve yönünü incelemek amacıyla Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Bağımsız değişkenin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini değerlendirebilmek için ise regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda 18-50 yaş arası yetişkinlerin nikotin bağımlılık düzeyi ile mutluluk düzeyleri arasında negatif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir (r=-.21, p .05). Dolayısıyla gençlerde duygu düzenleme becerilerinin geliştirilmesi ve bireylerin iyi oluşunu artırıcı çalışmalarda bulunulması sigara kullanımının önüne geçilmesine katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilip literatüre uygun bir şekilde yorumlanarak bilime katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nicotine addiction is one of the most common addictions today. Nicotine is a chemical substance found in cigarettes that causes individuals to become dependent on smoking. It is known that nicotine addiction, which develops as a result of smoking, has psychological effects on individuals. Happiness and self-confidence are among the most discussed topics in the field of mental health. Happiness is the state of feeling good about oneself, while self-confidence encompasses an individual's ability to love and be at peace with themselves. Therefore, an individual who feels positive and confident is likely to handle life's challenges more easily and make healthy evaluations about life. However, many individuals may feel unhappy or lack self-confidence, which can lead to the development of various addictions. This study aims to investigate the relationship between nicotine addiction, a well-known factor influencing mental health, and the concepts of happiness and self-confidence, which are critical in psychology. The population of the study consists of adults aged 18-50 who smoke. The sample of the study includes 300 adults aged 18-50 who smoke and voluntarily participated in the research, selected through random sampling. Data for the study were obtained through an online survey method. The questionnaire consists of four sections, and general information about the participants was gathered using a“Personal Information Form.”The“Oxford Happiness Scale Short Form”was used to measure happiness levels, the“Fagerström Nicotine Dependence Test”was used to measure nicotine addiction levels, and the“Self-Confidence Scale”was used to assess self-confidence levels. The data were analyzed using IBM SPSS 27 software. Independent samples t-test and ANOVA were used to examine the average scores of the groups in demographic variables. Pearson correlation analysis was performed to examine the relationship, strength, and direction between the variables. Regression analysis was performed to evaluate the effect of the independent variable on the dependent variables. Based on the results of the study, a negative and significant relationship was found between nicotine addiction levels and happiness levels of adults aged 18-50 (r=-.21, p .05). Therefore, developing emotional regulation skills in young people and carrying out studies to increase the well-being of individuals will contribute to preventing smoking. As a result, the findings obtained from the study were evaluated and interpreted in accordance with the literature and contributed to science.