The portryal of the Irish Woman in selected plays by W.B. yeats and J.M. Synge
Seçilmiş Oyunlarda W.B. Yeats ve J.M. Synge tarafından İrlandalı Kadının Portresi
  1. Tez No: 931538
  2. Yazar: TAVGAH GHULAM SAEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAYSOON ABDULATİF ABDULKARİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Al-Mustansiriya University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İrlanda tiyatrosu, 19. ve 20. yüzyılın başlarında zirveye ulaştı. İrlanda sahnesi, başlıca iki ünlü oyun yazarının oyunlarıyla hakimdi: W.B. Yeats ve J. M. Synge. Yeats, güzel lirik oyunlarıyla sahneyi yönetirken, Synge ise yoğun gerçekçi yöntemiyle etkili oldu. Psikolojik olarak, her iki oyun yazarı da kişisel deneyimlerinden ilham aldı ve kendi sorunlarını ve korkularını karakterleri üzerinden yansıttı, ancak farklı şekillerde. Belirli temalar Yeats'in ve Synge'ın oyunlarını domine etti; bu temalar, doğaüstü farkındalık, insanın yaşamındaki iç ve dış güçlerin mücadelesi ve kişinin kimliğini savunması gibi temalardı. Temalarını iletmek için kullandıkları araç, oyunlarındaki kadın karakterlerin yapısı ve bu karakterlerin düşünceleri ve tepkileriydi. İrlandalı bir sanatçı olarak Yeats, İrlanda'nın efsanevi geleneklerine ve mitolojik mirasına derin bir ilgi duyar. Kahramanlık draması yazarak İrlanda'nın kahramanlık dolu geçmişini yeniden canlandırmayı planlar. Bu nedenle, aristokrasi ve köylülük, oyunlarında, İrlanda'nın tümü için bir ritüel oluşturmak üzere bir araya gelir. Aristokrasi, sadık köylülerle çevrili kraliçeler veya soylu kadınlar olan kahramanları tarafından temsil edilir. Synge ise sanatını İrlanda kırsalının halk hikayelerine dayandırır. Bu halk hikayelerini keskin mizah ve acı gerçekçilik dokunuşlarıyla modern hikayelere dönüştürür. Onun kahramanları, günlük hayatın zorluklarıyla karşı karşıya olan gerçek insanlardır. Bu tez, bir Sonuç ve Bibliyografya ile birlikte üç Bölüme ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Irish drama reached its peak in the late nineteenth-and early twentieth centuries. The Irish stage was mainly dominated by the plays of two famous playwrights: W.B. Yeats and J. M. Synge. Yeats governed the stage by his beautiful lyrical plays, and Synge by his intense realistic method. Psychologically speaking, both playwrights drew their inspiration from their personal experiences by reflecting their own problems and fears through their characters, yet in different ways. Certain themes dominated Yeats's and Synge's plays, such themes are the awareness of the supernatural , the struggle of internal and external forces in man's life, and the assertion of one's identity. The medium through which they conveyed their themes was the construction of the female characters in their plays and how those characters thought and reacted. As an Irish artist, Yeats is deeply concerned with the legendary lore and the mythological heritage of Ireland. He planned to revive the heroic past of Ireland through writing heroic drama. Therefore, aristocracy and peasantry met, in his plays, to form one ritual for the whole of Ireland. Aristocracy is represented by his heroines, who are either queens or noblewomen surrounded by faithful peasants. As for Synge, his art is deeply rooted in the folk tales of the Irish countryside. He modifies those folk tales into modern plots, by adding his special touches of sharp humour and bitter realism. His heroines are real human beings who face the hardships of every day life. This thesis is divided into three Chapters and a Conclusion followed by a Bibliography.