Female nomadic subjectivity in Eavan Boland's poetry
Eavan Boland'ın şiirlerinde kadın göçebe öznelliği
  1. Tez No: 943079
  2. Yazar: OKAYCAN DÜRÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE REİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Rosi Braidotti tarafından ortaya atılan ve geliştirilen kadın göçebe öznelliği kavramı, kadın benliğinin geleneksel ve özcü tanımlarına meydan okumakta ve sürekli gelişen bir kadın öznelliği biçimine işaret etmektedir. Kadın öznelliği kavramını sabit ve istikrarlı olarak kabul etmek yerine, göçebe öznellik onu akışkan ve hareketli olarak görür. Bu doğrultuda, bu tez, Eavan Boland'ın A Woman Without A Country (2014) ve The Historians (2020) adlı şiir koleksiyonları öznelliğin akışkan, ilişkisel ve sabit kültürel rollere dirençli olduğu fikrini feminist bir biçimde yeniden ele alan Braidotti'nin göçebe öznellik teorisi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır ve Boland'ın resmi kültürdeki İrlandalı kadınların geleneksel tasvirlerini sorgulayıp gözden geçirdiğini ve Braidotti'nin üç düzeydeki cinsel farklılık, konum politikaları ve göçebe hafıza kavramlarını kullanarak İrlandalı kadınları kadın göçebe özneler olarak temsil ettiğini savunmaktadır. Boland, İrlandalı kadınların deneyimlerinin çokluğunu ve karmaşıklığını göz ardı eden ve kadın öznelliğinin basitleştirilmiş versiyonlarını yaratan geleneksel İrlanda şiirinin erkek odaklı yaklaşımını sorunsallaştırmaktadır. Bu nedenle, Boland, A Woman Without A Country ve The Historians adlı eserlerinde İrlanda tarihi, kültürü ve hafızası açısından kadın öznelliğini yeniden yapılandırır ve İrlandalı kadınların temsillerinde hareket, yer değiştirme ve akışkanlık kavramlarını ön plana çıkarır. Dolayısıyla Boland'ın şiiri, geleneksel olarak kabul görmüş normları ve temsil biçimlerini yapı bozuma uğratarak İrlandalı kadınların akışkan öznelliklerinin bir tasvirini örneklemektedir. Bu bağlamda, kadınlar için göçebe öznelliklerin geliştirilmesinde konum özelliğinin öneminin vurgulayan A Woman Without A Country, İrlandalı kadınların üç düzeydeki cinsel farklılık üzerinden çeşitli ve gerçek yaşam deneyimlerine odaklanır. Boland, The Historians eserinde Braidotti'nin göçebe hafızasını kullanarak İrlandalı kadınların kolektif hafızada deneyimlediği silinme ve sessizliğe dikkat çekmektedir ve İrlandalı kadınları hem İrlanda tarihinin tanığı hem de katkıda bulunan göçebe özneler olarak yeniden tanıtmaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışma Boland'ın İrlandalı kadınları kadın göçebe özneler olarak şiirlerinde yeniden yorumlayışının, kadın öznelliğini kalıplaşmış ve durağan düşünme alışkanlıklarının ötesinde yeniden ele almak için alternatif ve yaratıcı olanaklar sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of female nomadic subjectivity, introduced and developed by Rosi Braidotti, challenges the essentialist definitions of the female self and refers to a constantly evolving form of female subjectivity. Instead of accepting female subjectivity as fixed and stable, Braidotti's nomadic subjectivity regards it as fluid and mobile. Accordingly, this dissertation aims to explore Eavan Boland's poetry collections, A Woman Without A Country (2014) and The Historians (2020) within the framework of Braidotti's theory of nomadic subjectivity, which offers a feminist rethinking of subjectivity as fluid, relational, and resistant to fixed cultural roles and argues that Boland questions and revises the traditional portrayals of Irish women in official culture and represents Irish women as female nomadic subjects by using the Braidottian three levels of sexual difference, the politics of location and nomadic memory. Boland problematises the male-oriented approach of traditional Irish poetry, which disregards the multiplicity and complexity of Irish women's experiences and creates simplified versions of their subjectivities. Therefore, in A Woman Without A Country and The Historians, Boland reconfigures female subjectivity in regard to Irish history, culture and memory and foregrounds the notions of movement, displacement and fluidity in the representations of Irish women. Thus, her poetry exemplifies a portrayal of Irish women's fluid subjectivities by deconstructing the traditionally accepted norms and forms in regard to their representations. In this context, highlighting the importance of the particularity of location for developing nomadic subjectivities for women, A Woman Without A Country focuses on diverse and authentic experiences of Irish women through the three levels of sexual difference. In The Historians, Boland uses Braidotti's nomadic memory to draw attention to erasure and silence experienced by Irish women in the collective memory and reintroduces Irish women as nomadic subjects who are both witnesses and contributors to Irish history. Accordingly, this study shows that Boland's poetic reimagining of Irish women as female nomadic subjects opens up alternative and creative possibilities for reconsidering female subjectivity beyond rigid and static habits of thinking.