Müziğin temel bileşenlerine özgü nöronal aktivitelerin elektroensefalogramla incelenmesi
Electroencephalogram study of neuronal activities specific to the basic components of music
- Tez No: 931549
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER DEMİRALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Şeker, S. (2025).“Müziğin Temel Bileşenlerine Özgü Nöronal Aktivitelerin Elektroensefalogramla İncelenmesi”. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İTF Fizyoloji ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Öngörücü işlemeye göre beyin, uyaranları algılarken dinamik bir sistem gibi çalışmakta ve geçmiş deneyimlerden yola çıkarak ağırlıklı tahminler oluşturmaktadır. Bu çalışmada, günümüz tonal müziğinin iki temel bileşeninde (ritm ve armoni) beklentinin karşılandığı ve karşılanmadığı çeşitli durumlarda müzisyen olmayan kişilerde olaya ilişkin potansiyellerde (OİP) meydana gelen değişimler incelenmiştir. Ritmik paradigmayla düzenli ve düzensiz ritmik bağlamda meydana gelebilecek olası OİP farklılaşmaları test edilmiştir. Hipotezimiz, ritmik beklentinin karşılanmadığı durumda uyumsuzluk negativitesinde (MMN) ve P300 yanıtında, armonik beklentinin karşılanmadığı durumda ise erken sağ ön negativitede (ERAN) veya N400 yanıtında değişimler gözleneceğidir.
Özet (Çeviri)
Şeker, S. (2025).“Electroencephalogram Study of Neuronal Activities Specific to the Basic Components of Music”. İstanbul University, Institute of Health Science According to predictive processing theory, the brain functions as a dynamic system during perception, generating weighted predictions based on past experiences. In this study, event-related potentials (ERP) were examined in non-musicians under conditions in which expectations were either met or violated regarding two fundamental components of contemporary tonal music: rhythm and harmony. Regular or irregular rhythmic contexts were investigated within the rhythmic ERP paradigm. Our hypothesis is that deviations from rhythmic expectations will lead to changes in mismatch negativity (MMN) and P300, while deviations from harmonic expectations will result in alterations in early right anterior negativity (ERAN) or N400.