Kardiyovasküler ve göğüs hastalıkları hemşirelerinin pulmoner hipertansiyona ilişkin rol farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of cardiovascular and chest diseases nurses' role awareness about pulmonary hypertension
  1. Tez No: 931562
  2. Yazar: TUĞÇE KARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BÜLBÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş: Pulmoner hipertansiyon (PH), kardiyopulmoner sistemleri etkileyen ve tedavi edilmediğinde sağ ventrikül yetmezliği ile ölümcül sonuçlara yol açabilen önemli bir hastalıktır. Pulmoner arteriyel basınçtaki artış ve pulmoner vasküler direnç, hastalığın temel fizyopatolojik özelliklerindendir. Hemşireler PH'nin yönetiminde önemli roller üstlenirler, ancak rol farkındalıklarını inceleyen yeterli düzeyde çalışma sonuçlarına literatürde rastlanmadı. Amaç: Bu çalışmada kardiyovasküler ve göğüs hastalıkları hemşirelerinin pulmoner hipertansiyona ilişkin rol farkındalıklarının incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı bir tasarımla İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde yürütümüş bu çalışmada, 85 kardiyovasküler ve göğüs hastalıkları hemşiresi yer aldı. Veri toplamada kişisel özellik formu ve Pulmoner Hipertansiyon Rol Farkındalığı Envanteri kullanıldı. Veri analizi Mann Whitney U, Kruskal Wallis, ve Post Hoc Bonferroni ile yapıldı. Bulgular: Bu çalışmada kardiyovasküler ve göğüs hastalıkları hemşirelerinin %52,9'u 22 ile 30 yaş aralığında, %88,2'si evli, %11,8'i erkek idi, %43,5'i bekar idi. Hemşirelerin %76,5'i lisans mezunu idi, %78,9'u kliniklerde çalışıyordu. Hemşireler tüm alt boyutlardan ortalamanın üzerinde puan almışlardır. Bilgi, Farkındalık ve Semptom Yönetimi, Risk Değerlendirmesi, Semptom Belirleme ve Toplam alınan puanlar sırasıyla 12,75±1,92, 11,52±1,91, 10,34±2,48 ve 34,67±5 idi.
Özet (Çeviri)
Background: Pulmonary hypertension (PH) is an important achievement that can open the circulatory system with the transition to cardiopulmonary systems and right ventricular care when treated. Increase in pulmonary artery pressure and pulmonary vascular resistance are the main physiopathological features of the disease. Nurses play important roles in PH management, but sufficient study results examining their role awareness have not been found in the literature. Purpose: This study aimed to examine the role awareness of cardiovascular and chest diseases nurses regarding pulmonary hypertension. Method: This study, which was conducted at Istanbul Yedikule Chest Diseases Hospital with a cross-sectional and descriptive design, included 85 cardiovascular and chest diseases nurses. Personal characteristics form and Pulmonary Hypertension Role Awareness Inventory were used to collect data. Data analysis was performed using Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Chi Square and Post Hoc Bonferroni. Results: In this study, 52.9% of the cardiovascular and chest diseases nurses were between the ages of 22 and 30, 88.2% were married, 11.8% were male, and 43.5% were single. 76.5% of the nurses had a bachelor's degree and 78.9% were working in clinics. Nurses received above average scores in all subscales. The scores obtained for Knowledge, Awareness and Symptom Management, Risk Assessment, Symptom Identification and Total were 12.75±1.92, 11.52±1.91, 10.34±2.48 and 34.67±5, respectively.