Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastaların erken odaklanmış ultrasonografik değerlendirilmelerinin tanı ve takip sürelerine etkisi
The impact of early focused ultrasonographic assessment on diagnosis and follow-up intervals of the patients with chest pain in emergency department
- Tez No: 931563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ CEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ACİL SERVİSE GÖĞÜS AĞRISI İLE BAŞVURAN HASTALARIN ERKEN ODAKLANMIŞ ULTRASONOGRAFİK DEĞERLENDİRİLMELERİNİN TANI VE TAKİP SÜRELERİNE ETKİSİ Amaç: Göğüs ağrısı, acil servislere yapılan başvuruların en sık nedenlerinden biridir ve erken tanınması ciddi kardiyovasküler ve akciğer patolojileri açısından önemlidir. Yatakbaşı ultrasonografi (Point-of-Care Ultrasound, POCUS), hızlı tanı koyma, radyasyon maruziyetinin olmaması ve kolay uygulanabilirliği nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, POCUS'un acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastaların tanı ve takip sürelerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, kontrollü çalışma, 03.04.2024 – 03.10.2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde gerçekleştirildi. Çalışma, göğüs ağrısı şikayetiyle başvuran 18 yaş üstü, STEMI tanısı olmayan 175 hasta ile gerçekleştirildi. Hastalar ultrasonografi yapılan (n=88) ve yapılmayan kontrol grubu (n=87) olarak ikiye ayrıldı. STEMI, toraks travması, gebelik, kritik müdahale gerektiren durumlar veya anatomik yapısal bozukluğu nedeniyle ultrasonografi uygulanamayan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Her hastanın şikâyeti, demografik özellikleri, fizik muayene bulguları, EKG'si, vital bulguları, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları kaydedildi. Tanı süreleri, takip süreçleri ve sonlanım durumları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda en sık tanı konulan hastalıklar N-STEMI (%37,1), USAP (%20,6) ve dekompanse kalp yetmezliği (%13,7) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
THE IMPACT OF EARLY FOCUSED ULTRASONOGRAPHIC ASSESSMENT ON DIAGNOSIS AND FOLLOW-UP INTERVALS OF THE PATIENTS WITH CHEST PAIN IN EMERGENCY DEPARTMENT Objective: Chest pain is one of the most common reasons for emergency department visits, and early recognition is crucial for identifying serious cardiovascular and pulmonary pathologies. Point-of-Care Ultrasound (POCUS) has gained attention due to its ability to provide rapid diagnosis, lack of radiation exposure, and ease of application. This study aims to investigate the impact of POCUS on diagnosis and follow-up intervals of the patients presenting to the emergency department with chest pain. Materials and Methods: This prospective, controlled study was conducted at the Emergency Medicine Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between April 3, 2024, and October 3, 2024. The study included 175 patients over the age of 18 who presented with chest pain but did not have a diagnosis of STEMI. Patients were divided into two groups: those who underwent ultrasonographic evaluation (n=88) and the control group without ultrasound (n=87). Patients with STEMI, thoracic trauma, pregnancy, critical conditions requiring immediate intervention, or structural abnormalities precluding ultrasound evaluation were excluded. Each patient's chief complaint, demographic characteristics, physical examination findings, ECG results, vital signs, laboratory tests, and imaging results were recorded. Diagnostic times, follow-up processes, and clinical outcomes were compared between the groups. Results: The most frequently diagnosed conditions in our study were NSTEMI (37.1%), unstable angina pectoris (USAP) (20.6%), and decompensated heart failure (13.7%).