Evaluation of shear bond strength of universal resin cements to dentin subjected to air-particle abrasion before and after thermocycling: An in- vitro study
Termal siklus öncesi ve sonrası air-abrazyon maruz kalan dentine uygulanan üniversal rezin simanın bağlantı kuvvetlerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 931577
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu in-vitro tez çalışmasında, Termal Siklus Öncesi ve Sonrası air-abrazyon maruz kalan dentine uygulanan iki tip üniversal rezin simanın bağlantı kuvvetlerinin değerlendirilmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Dentin açığa çıkmış insan diş örnekleri (n=72) hazırlandı. Tüm örnekler silikon karbür kağıdıyla cilalandı. Örnekler eşit ve rastgele iki gruba ayrıldı; bunlardan birinde dentin bağlama yüzeyi air-abrazyon (Al2O3, 50 µm) (APA grubu) (n=36) ile ön işlem gördü ve herhangi bir ön işlem görmeyen bir kontrol grubu (APA yok) oluşturuldu. Her grup (APA, APA yok) uygulanacak simana göre rastgele iki gruba (no=18) ayrıldı: RelyX Universal (3M™ ESPE, St. Paul, MN, ABD) ve G-CEM ONE Universal (GC, Tokyo, Japonya). Bağlama işlemleri primersiz, self-etch, self-adeziv modunda gerçekleştirildi. Her grup ayrıca saklama koşullarına göre iki alt gruba (n=9) ayrıldı; 37C°'de suda 24 saat saklama ve termal siklus (10000 döngü). Son olarak, tüm örnekler için bağlantı kuvvetlerinin testleri yapıldı. Başarısızlık tipleri de değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This in-vitro study aimed to evaluate the shear bond strength of two types of universal resin cements to dentin when treated with air-particle abrasion before and after thermocycling. MATERIALS AND METHODS: The human teeth with exposed dentin (n=72) were prepared. All of these samples were then polished with silicone carbide paper. The samples were equally and randomly divided into two groups one of which the dentin bonding surface was pretreated with air-borne particle abrasion (Al2O3, 50µm) (APA group) (n=36) and a control group which did not receive any pretreatment (No APA). Each group (APA, No APA) was further randomly divided into two groups (no=18) according to the cement to be applied, namely: RelyX Universal (3M™ ESPE, St. Paul, MN, USA) and G-CEM ONE Universal (GC, Tokyo, Japan). Bonding procedures were performed in a no-primer, self-etch, self-adhesive mode. According to the period of storage, each group was further divided into two subgroups (n=9); short period of 24-hours in a 37C° water and thermocycling (10000 cycles). Ultimately, all samples were subjected to shear bond strength tests. Failure forms were assessed.