Saanen ırkı oğlaklarda süt emme döneminde sarımsak ekstraktı kullanımının dışkı özellikleri ve sağlık üzerine etkileri
Effects of garlic extract on selected fecal characteristics and health of neonatal Saanen kids during the suckling period
  1. Tez No: 931625
  2. Yazar: AHMET CİHAD GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, sarımsak tozu ekstraktının bazı dışkı özellikleri, vücut ağırlığı, ortalama günlük canlı ağırlık artışı, ishal oluşumu ve insidansı ve hematolojik parametreler üzerine etkilerini araştırmak için 27 baş yeni doğmuş oğlak kullanılmıştır. Oğlaklar, 3 günlük yaşta oluşturulan üç gruptan birine (K: kontrol grubu, G1: 50 mg/kg vücut ağırlığı sarımsak ürünü takviyesi yapılan grup, G2: 100 mg/kg vücut ağırlığı sarımsak ürünü takviyesi yapılan grup alınmıştır. Her grup 9 oğlaktan oluşmuştur. Grup 1 ve Grup 2 'deki her bir oğlağa 3 ila 28 günlük yaşlar arasında sırasıyla 50 veya 100 mg/kg vücut ağırlığı/gün sarımsak tozu ekstraktı içirilirken, kontrol grubunda yer alan oğlaklara sarımsak ekstraktı verilmemiştir. Gruplar arasında vücut ağırlığı, ortalama günlük canlı ağırlık artışı, dışkı skoru ve vücut sıcaklığı bakımından fark bulunmamıştır (P>0,05). Gruplar arasında 3 ve 18 günlük yaşlarda dışkı pH'sında bir fark görülmemişken (P>0,05), 10 günlük yaşta dışkı pH'sı Grup 1'de kontrol grubuna kıyasla daha düşük ve Grup 2'nin 28 günlük yaşta dışkı pH'sı kontrol grubu ve Grup 1'den daha yüksek bulunmuştur (P=0,05). Fekal total koliform popülasyonu sonuçları bakımından gruplar arasında fark bulunmamıştır (P>0,05). Ortalama ishalli gün sayıları bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak herhangi bir fark görülmemiştir (P>0,05) ancak Grup 1 ve Grup 2'de kontrol grubuna kıyasla sayısal olarak azalmıştır. Gruplar arasında ishal insidansı açısından istatiksel bir fark bulunmamıştır (P>0,05). Grup 1 sayısal olarak kontrol grubundan daha düşük ishal insidansına sahipken, ishal insidansı Grup 2'de kontrol grubuna kıyasla sayısal olarak daha yüksek bulunmuştur. 29 günlük yaşta total lökosit, lenfosit, nötrofil, monosit ve eozinofil sayıları bakımından gruplar arasında bir fark görülmemiştir. (P>0,05) Grup 1'in, kontrol ve Grup 2'den daha düşük bir bazofil konsantrasyonuna (P=0,05) sahip olduğu tespit edilmiştir. Dışkı pH'sı sonuçları göz önünde bulundurularak, sarımsak ekstraktı içirilmesinin dışkı pH'sı üzerinde tutarlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, Grup 1'de sayısal olarak hem ortalama ishalli gün sayısının hemde ishal insidansının azalması sebebiyle 50 mg/kg vücut ağırlığı/gün sarımsak tozu ekstraktının yeni doğan oğlaklarda ishal oluşumunu azaltmak için yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Twenty-seven newborn kids were used to investigate the effects of garlic powder extract supplementation on selected fecal characteristics, body weight (BW), average daily weight gain (ADG), occurrence of diarrhea and hematological traits. Kids were assigned to one of the three groups (C: control group, G1: group supplemented with 50 mg/kg BW garlic product, G2: group supplemented with 100 mg/kg BW garlic product) at 3 days of age. Each group consisted of 9 kids. Each kid in G1 and G2 was supplemented with 50 or 100 mg/kg BW/day garlic powder extract from 3 days to 28 days of age, respectively, whereas the kids in C did not receive garlic product. There were no differences (P>0.05) in BW, ADG, fecal score and body temperature among the groups. There were no differences (P>0.05) in fecal pH at 3 and 18 days of age among the groups, whereas fecal pH was lower for G1 in comparison to C at 10 days of age and G2 had a higher fecal pH than C and G1 at 28 days of age (P=0.05). Fecal total coliform population results were not different (P>0.05) among the groups. The mean numbers of days with diarrhea were not statistically different among the groups (P>0.05) but were numerically decreased in G1 and G2 compared with C. No difference (P>0.05) in the incidence of diarrhea was found among the groups. The incidence of diarrhea was numerically higher for G2 in comparison to C while G1 had a lower incidence of diarrhea numerically than group C. There were no differences (P>0.05) in total white blood cell, lymphocytes, neutrophils, monocytes and eosinophils counts at 29 days of age. G1 had a lower basophils concentration (P=0.05) than C and G2. Based on the results of fecal pH, it can be reported that garlic product supplementation had no consistent effect on fecal pH. Because of both decreased mean number of days with diarrhea in G1 and a lower incidence of diarrhea in G1 compared with C, it may be stated that 50 mg/kg BW/day of garlic product helps to decrease the occurrence of diarrhea in newborn kids.