Saanen ırkı keçilerde önemli verim özelliklerini etkileyen çevre faktörleri ve CSN3 ve AGPAT6 genlerinin süt verimi ve bileşimine etkisi
Enviromental factors, which effects important efficiency properties and effects of CNS3 and AGPAT6 genes on milk YİELD and composition in saanen goats
- Tez No: 445224
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırmada; Saanen ırkı keçilerde büyüme, döl ve süt verim özelliklerinin ve bu özelliklere bazı çevre faktörlerinin etkilerinin tespiti; ayrıca süt verim ve bileşimine CSN3 ve AGPAT6 genlerinin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, oğlakların doğumdan 6.aya kadar olan ağırlıkları tartılarak; doğum, sütten kesim, 60.,90., 120. ve 180.gün ağırlıkları hesaplanmıştır. İki yıl boyunca sürü takip edilerek, dölverim özellikleri belirlenmiştir. Keçilerden laktasyon boyunca süt örnekleri toplanarak, verim ve bileşimleri tespit edilmiştir. Sürü belirtilen genler açısından PCR RFLP yöntemiyle genotiplendirilmiştir. Oğlaklarda doğum, 60.gün, sütten kesim, 90.gün, 120.gün ve 180.gün ortalama ağırlıklar sırasıyla; 3,05±0,04kg,11,80±0,27kg,12,26±0,08kg,14,20±0,32kg,17,41±0,45kg ve 25,01±0,65kg bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was determine the growth, fertility and milk traits; the effects of enviromental factors on these traits; the effects of CSN3 and AGPAT6 gene on milk yield and composition in Saanen goats. In study, kids were measured from birth to 6 months of life. The birth,weaning, 60th , 90th , 120th and 180th days of avarage live weights were calculated. Fertility parameters were evaluated during two years. Milk samples were collected during the lactation and milk yield/components were calculated. In terms of CSN3 and AGPAT6 gene; the genotypes were defined by PCR-RFLP. The birth,weaning,60th,90th,120th and 180thdays of average live weights of Saanen kids were established; 3,05±0,04kg,11,80±0,27kg,12,26±0,08kg,14,20±0,32kg, 17,41±0,45kg,25,01±0,65kg, respectively.