Radiation-aware analog circuit and layout design via automated simulation environment
Otomatik simülasyon ortamı ile radyasyona duyarlı analog devre ve yerleşim tasarımı
  1. Tez No: 931626
  2. Yazar: ÖMER YUSUF MUHİKANCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR, DR. KEMAL OZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüz dünyasında, uzay keşfi ve madenciliği gibi yeni ilgi alanlarının ortaya çıkmasıyla birlikte uzay araştırmaları ve uygulamaları büyük bir ivme kazanmıştır. Bu artan ilgi nedeniyle, uzay ortamında çalışan elektronik devrelerin güvenilirliği, mühendisler ve devre tasarımcıları için önemli bir endişe kaynağı haline gelmiştir. Bu sorunu çözmek için ele alınması gereken iki ana konu bulunmaktadır: radyasyon etkisine karşı devrelerin hassas bölgelerinin tespiti ve devrelerin radyasyona karşı dayanıklı hale getirilmesi. İlk konuya çözüm olması amacıyla, bazı simülasyon uygulamaları ve birkaç ticari CAD aracı bulunmaktadır. Ancak, bu araçlar genellikle tek başına çalışmakta olup, güvenlik gibi nedenlerden dolayı erişim zorluğu yaşanabilmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla, mühendisler ve tasarımcılar için radyasyon simülasyonu konusunda yardımcı olabilecek basit ama etkili bir araç olan RadiSPICE geliştirilmiştir. Bu araç, kalıcı veya geçici radyasyon ışınımı olayları için Monte Carlo simülasyonları gerçekleştirebilir ve devre seviyesinde duyarlılık tabloları oluşturabilir. Ayrıca, aracın bir uzantısı, yerleşim düzeyinde substrat etkisini de dahil ederek radyasyon ışınımı etkilerini simüle edebilme özelliğine sahiptir. Aracın etkinliğini örneklemek için analog ve dijital devreler inşa edilip, radyasyon etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, there is an exciting increase in space research and applications due to new areas of interest such as space exploration and mining. Due to this interest, reliability of electronic circuits that work in the space environment has become a great concern for engineers and electronic circuit designers. In order to solve this problem, there are mainly two topics to handle, which are detecting the vulnerable areas of the circuits in the presence of radiation and radiation-hardening of circuits. In terms of the former topic, there have been some simulation applications and few commercial CAD tools. However, they are mostly standalone and hard to access. For this purpose, RadiSPICE is developed as a simple but useful tool to help engineers and designers in terms of radiation simulation. The tool is capable of running Monte Carlo simulations for permanent or temporary radiation events and creating sensitivity tables of the circuit on the circuit level. Furthermore, it is extended to simulate radiation effects including the substrate effect on the layout level. In order to show the performance of the tool, some analog and digital circuits were built and tested to observe the effects of radiation.