Hemşirelerin nepotizm algılarının iş motivasyonları ile ilişkisi
The relationship between nurses nepotism perceptions and work motivation
- Tez No: 931633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZEN BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada hemşirelerin nepotizm algılarının iş motivasyonları ile ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı-ilişki arayıcı nitelikteki bu araştırmanın verileri Ocak 2023/Eylül2023 tarihleri arasında araştırmacı tarafından 266 hemşireden toplandı. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Nepotizm Ölçeği”ve“İş Motivasyon Ölçeği”kullanıldı. Araştırmayı gerçekleştirebilmek için etik kurul onayı ve katılımcılardan bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alındı. Çalışma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler için sıklıklar sayısal değişkenler için ise tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Sayısal değişkenlerin normallik varsayımları için Kolmorov Smirnov testi, iki bağımsız grup arasındaki farklılıklar Mann Whitney U Analizi ile incelenmiştir. Çalışmaya katılan kişilerin: %79,7'si kadın, %59,8'i 22-29 yaş grubunda, %75,2'si lisans mezunu ve %56,82' si devlet hastanesi %43,2'si ise eğitim ve araştırma hastanesinde çalışmaktadır. Bulgular incelendiğinde çalışmaya katılan kişilerin Nepotizm Ölçeği puan ortalaması 4,75±1,07'dir. Terfide Nepotizm alt boyutu puan ortalaması 4,05±1,67 iken İşlem Nepotizmi alt boyutu puan ortalaması 3,65±1,55 ve İşe Alma Sürecinde Nepotizm alt boyutunun ise 3,63±1,90'dir. Hemşire İş Motivasyonu Ölçeği toplam puan ortalaması ise 61,38±9,58'dir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between nurses' perceptions of nepotism and their work motivation.The data of this descriptive-relationship-seeking study was collected by the researcher from 266 nurses between January 2023 and September 2023.“Personal Information Form”,“Nepotism Scale”and“Business Motivation Scale”were used as data collection tools.In order to conduct the research,the ethics committee approval was obtained and an informed consent form was obtained from the participants.While evaluating the study data,frequencies were used for catagorical variables and descriptive statistics were used for numerical variables.Kolmorov Smirnov test was used for normality assumptions of numerical variables,and differences between two independent groups were examined using Mann Whitney U Analysis.Of the people participating in the study,79.9% were women,59.8% were in the 22-29 age group,75.2% were undergraduate graduates.56.82% were from state hospitals and 43.2% were from education and research hospitals.When the findings are examined,the Nepotism Scale scores of the participants in the study are 4.75±1.07.