The role of molecular markers and clinicopathological features in predicting central lymph node metastasis of papillary thyroid microcarcinoma
Moleküler belirteçlerin ve klinikopatolojik özelliklerin papiller tiroid mikrokarsinomunda santral lenf nodu metastazını belirlemesindeki rolü
  1. Tez No: 931639
  2. Yazar: ORHAN AĞCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ZELAL ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Moleküler Tıp, Onkoloji, General Surgery, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hücresel ve Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hücresel ve Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Background: Despite the favorable prognosis of papillary thyroid microcarcinoma (PTMC), the frequent occurrence (up to 60%) of central lymph node metastasis (CLNM) poses a significant challenge, influencing recurrence and survival. The limited accuracy of preoperative neck ultrasonography in detecting CLNM necessitates exploring a combination of radiologic, histopathologic, and clinical factors for effective prediction of CLNM. This study aims to evaluate the predictive value of molecular markers and clinicopathological features for CLNM in PTMC patients. Methods: Between February 2019 and December 2023, patients who underwent thyroidectomy operations at Koç University Hospital and American Hospital were included in this study. From this group, 145 patients with tumor sizes ≤10 mm (PTMC) were included in the study. Those without prophylactic or therapeutic central neck dissection, and with
Özet (Çeviri)
Arka Plan: Papiller tiroid mikrokarsinomunun (PTMK) olumlu prognozuna rağmen, santral lenf nodu metastazının (SLNM) sık görülmesi (%60'a kadar), nüks ve sağkalımı etkileyen önemli bir sorun teşkil etmektedir. Preoperatif boyun ultrasonografisinin SLNM'yi tespit etmedeki sınırlı kullanımı, SLNM'nin etkili bir şekilde öngörülmesi için radyolojik, histopatolojik ve klinik faktörlerin araştırılmasını gerektirir. Bu çalışma, PTMK hastalarında moleküler belirteçlerin ve klinikopatolojik özelliklerin SLNM'yi öngörmedeki rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntemler: Şubat 2019 ile Aralık 2023 tarihleri arasında Koç Üniversitesi Hastanesi veya Amerikan Hastanesi'nde tiroidektomi operasyonu geçiren hastalar arasından tümör boyutu ≤10 mm (PTMK) olan 145 hasta çalışmaya dahil edildi. Profilaktik veya terapötik santral boyun diseksiyonu olmayanlar ve eksize edilen lenf nodu sayısı 3'ün altında olanlar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalar SLNM'ye göre iki çalışma grubuna ayrılmıştır. Hastaların demografik özellikleri ve klinikopatolojik özellikleri, BRAFV600E mutasyonu, dezmoplazi ve Masson trikrom boyaması değerlendirilmiştir. Hem tek değişkenli hem de çok değişkenli lojistik regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: 65 katılımcının 35'inde (%53,8) SLNM görülmüştür.