Halloysit'in poli 3-glisidoksipropil trimetoksisilan (PGPTMS) ile etkileşiminin incelenmesi
Investigation of the interaction of halloysite with poly 3-glysidoxypropyl trimetoxysilane (PGPTMS)
  1. Tez No: 931641
  2. Yazar: AYŞE ŞARE MALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHADDİN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde hızla artan insan nüfusu ve çoğalan ihtiyaçlar doğrultusunda oluşan kirliliğin doğaya ve çevreye verdiği zarar her geçen gün artmakta; günümüz çevre kirliliğinin başında su kirliliği gelmektedir. Kirleticilerin en önemli sınıflarından biri sentetik boyalardır. Katyonik bir boya grubu olan Metilen Mavisi(MM) endüstride yaygın olarak kullanılan boyalardan biri olup su kirliliğine neden olmakta ve insan sağlığına zarar vermektedir. Atık sulardan boyaların ve diğer kirleticilerin giderimi için uygulanan arıtma sistemleri arasında en uygun teknoloji adsorpsiyondur. Kaolinit grubu kil mineralleri olan nano boyutlu Halloysit Nanotüpler atık su arıtımında sıklıkla kullanılan uygun maliyetli, yüksek adsorpsiyon kapasiteli, çevre dostu adsorbanlardır. Calışmalara göre, polimer interkalasyonlu kil kompozitler normal kile gore daha verimli adsorpsiyon kapasitesi göstermektedir. Fakat bu amaçla benimsenen polimerler genellikle yenilenemeyen fosil kaynaklı polimerler olup cevre dostu değildir. Buna alternatif inorganik-organik hibrit malzemelerin önemli bir sınıfı olan organosilikon polimerler atık sulardan kirleticilerin uzaklaştırılması için etkili ve çevre dostu adsorbanlardır. Bu çalışmada Eczacıbaşı ESAN İstanbul tesislerinden temin edilen HNT'e PGPTS bileşiği entegre edilerek kil-polimer nanokompozit malzeme başarı ile sentezlenmiştir. Elde edilen PGPTMS-HNT'ün yapısı spektroskopik analizler ile karakterize edilmiştir. Saf HNT ve PGPTMS-HNT bileşiğinin metilen mavisi boyar maddesi adsorpsiyonu ile boya giderimi ve desorpsiyon çalışmaları incelenmiş, metilen mavisi (MM) boyar maddesi uzaklaştırılmasında saf kil ve modifiye kilin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre MM adsorpsiyonunda PGPTMS-HNT adsorbanı saf HNT'e göre daha verimli olmuş ve adsorpsiyon kapasitelerinde bir artış gözlemlenmiştir. Karakterizasyon çalışmalarında görülen spektroskopik değişiklikler de başarılı bir etkileşim ve yapısal modifikasyonun gerçekleştiğinin göstergesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, the damage caused to nature and the environment by pollution, which is rapidly increasing due to the growing human population and rising demands, is increasing day by day. At the forefront of today's environmental pollution is water pollution. One of the most important classes of pollutants is synthetic dyes. Methylene Blue (MB), a cationic dye, is widely used in the industry, contributes to water pollution, and poses a threat to human health. Among the treatment systems applied for the removal of dyes and other pollutants from wastewater, the most suitable technology is adsorption. Nano-sized Halloysite Nanotubes (HNT), which are clay minerals from the Kaolinite group, are cost-effective, high adsorption capacity, and environmentally friendly adsorbents that are frequently used in wastewater treatment. According to studies, polymer-intercalated clay composites show higher adsorption capacity compared to regular clay. However, the polymers adopted for this purpose are generally non-renewable, fossil-based polymers, and are not environmentally friendly. An alternative to this are organosilicon polymers, an important class of inorganic-organic hybrid materials, which are effective and environmentally friendly adsorbents for the removal of pollutants from wastewater. In this study, HNT obtained from the Eczacıbaşı ESAN Istanbul facility was integrated with the PGPTS compound to successfully synthesize a clay-polymer nanocomposite material. The structure of the obtained PGPTMS-HNT was characterized using spectroscopic analyses. Adsorption of Methylene Blue dye, dye removal, and desorption studies were conducted with both pure HNT and PGPTMS-HNT composites, and the usability of pure clay and modified clay for the removal of Methylene Blue (MB) dye was investigated. According to the results of the study, the PGPTMS-HNT adsorbent was more efficient than pure HNT in the adsorption of MB, and an increase in adsorption capacity was observed. The spectroscopic changes observed during the characterization studies indicated successful interaction and structural modification