Fabrication and in vitro investigations of nanoparticles integrated microneedle patches as transdermal drug administration
Transdermal ilaç uygulamalari için nanoparçacik ile katkilandirilmiş mikro iğne yamalarinin üretimi ve in vitro araştirmalari
  1. Tez No: 931655
  2. Yazar: AYLİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞEN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde transdermal ilaç dağıtım sistemleri (TDDS), ilaçların deri yoluyla sistemik dolaşıma etkili bir şekilde taşınmasını sağlayan yenilikçi bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Bu sistemler, ilk geçiş metabolizmasını devre dışı bırakarak ilaçların biyoyararlanımını artırırken, doz sıklığını azaltarak hasta uyumunu önemli ölçüde iyileştirme potansiyeline sahiptir. Ancak, deri üzerindeki stratum korneum tabakası, TDDS'nin etkinliğini sınırlayan temel bir bariyer olarak öne çıkmaktadır. Mikro iğneler, bu zorluğu aşmak için geliştirilen, deri geçirgenliğini artıran ve minimal invaziv yapısıyla dikkat çeken bir teknolojidir. Mezoporlu silika nanoparçacıkları (MSN), ilaç dağıtımı alanında yüksek yüzey alanı, kontrollü salım mekanizmaları ve biyouyumlu yapısı ile öne çıkan yenilikçi biyomalzemelerdir. Mikro iğnelerle birleştirildiğinde, bu nanoparçacıklar hem ilaç stabilitesini koruma hem de hedefli salım sağlama açısından etkili bir platform oluşturmaktadır. Mikro iğne sistemlerinin hasta dostu tasarımı, kronik hastalık yönetimi, yara tedavisi ve lokal ilaç uygulamaları gibi alanlarda geniş bir kullanım potansiyeline sahiptir. MSN ile güçlendirilmiş bu platform, ilaç salımı süreçlerinde daha etkin ve hedefe yönelik bir çözüm sunarak mevcut yöntemlerin sınırlamalarını aşmayı hedeflemektedir. Sonuç olarak, bu araştırma, mikro iğne ve mezoporlu silika nanoparçacığı kombinasyonunun transdermal ilaç dağıtımında yeni bir standart oluşturma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bu teknolojinin gelecekte kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarında önemli bir yer edineceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, transdermal drug delivery systems (TDDS) have emerged as an innovative approach for the effective systemic delivery of drugs through the skin. These systems bypass the first-pass metabolism, enhancing drug bioavailability while reducing dosing frequency, thereby significantly improving patient compliance. However, the stratum corneum, the outermost layer of the skin, remains a critical barrier limiting the efficiency of TDDS. Microneedles have been developed as a minimally invasive technology that effectively enhances skin permeability and addresses this challenge. Mesoporous silica nanoparticles (MSNs) have gained attention as promising biomaterials in drug delivery due to their high surface area, controlled release mechanisms, and biocompatible structure. When combined with microneedles, these nanoparticles form an efficient platform for maintaining drug stability and achieving targeted release. The patient-friendly design of microneedle systems shows significant potential for various applications, including chronic disease management, wound healing, and localized drug delivery. The MSN-enhanced platform aims to overcome the limitations of conventional methods by offering a more effective and targeted approach to drug delivery. In conclusion, this study demonstrates the potential of combining microneedles with mesoporous silica nanoparticles to set a new standard in transdermal drug delivery. This technology is anticipated to play a significant role in future personalized treatment approaches.