Yetişkinlerde uyku bozukluklarının incelenmesi: Problemli dizi izleme ve dini başa çıkmanın yordayıcı rolü
Examination of sleep disorders in adults: The predictive roles of binge watching and religious coping
  1. Tez No: 931656
  2. Yazar: ŞEYMA NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KARAAZİZ, YRD. DOÇ. DR. BUSE KESKİNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yetişkin bireylerde uyku bozukluklarının incelenmesi ve problemli dizi izleme davranışı ve dini başa çıkmanın yordayıcı rolünün incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma desenlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırma grubu ise kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 18 yaş ve üzeri 504 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmaya 314 kadın, 190 erkek olmak üzere toplamda 504 kişi katılmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Problemli Dizi İzleme Ölçeği (PSWS), DSM-5 Uyku Bozukluğu Ölçeği ve Dini Başa Çıkma Ölçeği (DBÇÖ) uygulanmıştır.Araştırma bulgularında, problemli dizi izleme oranları ile uyku bozukluğu arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Problemli dizi izleme oranları yükseldikçe uyku bozukluğunun da arttığı tespit edilmiştir. Katılımcılarda uyku bozukluğu ile olumlu dini başa çıkma düzeyleri arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Olumlu dini başa çıkma düzeyleri arttıkça uyku bozukluğu düzeylerinin azaldığı görülmüştür. Bu kapsamda, uyku bozuklukları, problemli dizi izleme davranışı ve dini başa çıkma arasındaki ilişkiyi açıklayan kısıtlı sayıda çalışma literatürde yer almaktadır. Bu sebeple yetişkin bireylerin uyku bozuklukları, problemli dizi izleme ve dini başa çıkma düzeyleri arasındaki ilişkisinin tespit edilmesine ilişkin daha kapsamlı çalışmalar gerçekleştirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the predictive roles of binge watching and religious coping in sleep disorders in adults. This study used cross-sectional survey design. The sample consists of 504 participants aged 18 and above. The participants were recruited by convenience sampling strategy. In total, 314 females and 190 males participated in the research. Socio-demographic information Form, Problematic Sequence Watching Scale (PSWS), DSM-5 Sleep Disorder Scale, and Religious Coping Scale (DBCC) were used in the study. It was found that there was positive and significant relationship between binge watching and sleep disorders. According to findings, as binge watching increases, sleep disorders also increase. Negative and significant relationships were found between sleep disorder and positive religious coping levels in the participants. There is a limited number of research examining the relationship between sleep disorders, binge watching, and religious coping. Therefore, it will be critical to determine nature of the relationship between binge watching, religious coping and sleep disorders in adults who practice religion.