Böbrek nakli alıcılarında enfeksiyondan korunma davranışları ve öz yönetim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between infection prevention behaviors and self-management levels in kidney transplant recipients
- Tez No: 931654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAPRAK SARIGÖL ORDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, böbrek nakli alıcılarında enfeksiyondan korunma davranışları ve öz yönetim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı bir araştırmadır. Bu araştırmanın örneklemini bir üniversite hastanesinde Böbrek Nakli Polikliniğindeizlemleri devam eden böbrek nakli alıcıları (n=148) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kasım 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Veri Toplama Formu, Enfeksiyondan Korunma Önlemlerine Uyum Anketi ve Öz-Kontrol ve Öz-Yönetim Ölçeğikullanılmıştır. Veri analizinde bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U Testi, Kruskall Wallis ve Ki-Kare analizleri kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 50.29±13.11 olarak bulunmuştur. Böbrek nakli hastalarının %51'nin sık sık el yıkadıkları bulunmuştur. Yaşın zatürre aşısı olma (p= 0.013), ve dışarda maske kullanmada (p= 0.001) fark oluşturduğu; medeni durumun sebze yıkamada (p= 0.039) fark oluşturduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed at investigating the relationship between infection prevention behaviors and self-management levels in kidney transplant recipients. The sample ofthis study consisted of kidney transplant recipients this descriptive study consisted of 148 kidney transplant recipients who were followed up at the Kidney Transplant Outpatient Clinic at a university hospital. The study data were collected between November 2022 and May 2023 using the Sociodemographic and Clinical Characteristics Data Collection Form, Infection Protection Precautions Compliance Questionnaire, and Self-Control and Self-Management Scale In data analysis, the independent samples t test, Mann Whitney U Test, Kruskall Wallis and Chi-Square analysis were used. The mean age of the participating kidney transplant patients was 50.29±13.11 years. Of them, 51% washed their hands frequently.