Osmanlı Devleti'nde paramiliter bir gençlik örgütü: İzcilik
A paramilitary youth organisation in the Ottoman State: Scouting
  1. Tez No: 931662
  2. Yazar: NİHAT PAŞA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
19. yüzyılda dünyada meydana gelen değişmeler özellikle Fransız İhtilalı sonucunda ortaya çıkan milliyetçilik fikirleri ve vatan düşüncesi askerlik konusunda da yeni düzenlemelere sebep olmuştur. Askerliğin vatan görevi olması gençlerin askerliğe hazırlanma yöntemlerini de beraberinde getirmiştir. Bu durum bütün devletlerinde ve özellikle Avrupa'da kendini göstermiştir. Böylece“halk orduları”dediğimiz paramiliter bir örgütlenme ve topyekûn bir mücadeleyi beraberinde getirmiştir. Avrupa'daki gibi Osmanlı Devleti'nde yarı askeri paramiliter gençlik örgütlerinin kurulması ve asker ihtiyacını karşılama düşüncesi II. Meşrutiyet Dönemi ve özellikle İttihat ve Terakki Partisi döneminin bir ideolojisi olmuştur. Bu bağlamda yarı askeri dernek ve örgütler bu dönemde kurulmaya başlamıştır. Dünyada kurulan bu gençlik paramiliter örgütler II. Meşrutiyet döneminde Osmanlı Devleti'nde de kurulmaya başlamıştır. Bu dernek ve örgütlerden İzcilik Ocağı, Osmanlı Güç Dernekleri ve Osmanlı Genç Dernekleri şeklinde kurulmuşlardır. Özetle bu çalışmada II. Meşrutiyet döneminin ordu geri hizmetleriyle ilgili politikası olan Osmanlı İzcilik (Keşşaflık), Osmanlı Güç ve Osmanlı Genç Dernekleri incelenmiştir. Bu politika içinde gençlerin bedenen ve ruhen sağlıklı olması yanı sıra ordunun ihtiyacı olabilecek bir grubun eğitimine de önem verilmiştir. Özellikle paramiliter genç derneklerinin çıkış noktasını oluşturan İzcilik Teşkilatı ve bu teşkilatın Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önceki faaliyetleri dönemin şartları içinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The changes that took place in the world in the 19th century, especially the ideas of nationalism and patriotism that emerged as a result of the French Revolution, also led to new regulations on military service. The fact that military service is a national duty has brought with it the methods of preparing young people for military service. This situation has manifested itself in all states and especially in Europe. Thus, a paramilitary organization that we call“people's armies”and an all-out struggle brought with it. As in Europe, the idea of establishing semi-military youth organizations in the Ottoman Empire and meeting the need for soldiers, II. It became an ideology of the Constitutional Monarchy Period and especially the Union and Progress Party period. In this context, semi-military associations and organizations began to be established in this period. These youth paramilitary organizations established in the world II. It started to be established in the Ottoman Empire during the Constitutional Monarchy period. Among these associations and organizations, Scouting Hearth, Ottoman Power Associations and Ottoman Youth Associations were established. In summary, in this study, II. While examining the Ottoman Scouting (Keşşaflık), Ottoman Power and Ottoman Youth Associations, which were a policy of the Constitutional Era Government, I tried to examine the Scout Organization, which constituted the starting point of the parmilitary youth associations, within the conditions of that period.