Multipl skleroz tanılı ergenlerde anksiyete ve depresyonun yaşam kalitesi üzerine etkisinde aleksitimi ve yüzden duygu tanımanın aracılık rolü
The mediating role of alexithymia and facial emotion recognition in the impact of anxiety and depression on quality of life in adolescents diagnosed with Multiple Sclerosis
  1. Tez No: 931661
  2. Yazar: BEYZA NUR SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Multipl skleroz (MS), pediatrik yaş grubunda nadir görülmekte olup; hastalığın bu popülasyondaki etkilerine dair literatür sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, MS tanılı ergenler ile MS tanılı olmayan yaşıtlarını yaşam kalitesi, anksiyete, depresyon, aleksitimi ve yüzden duygu tanıma düzeyleri açısından karşılaştırmak ve MS tanılı ergenlerde ilgili değişkenlerin yaşam kalitesi üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerini incelemektir. Yöntem: Çalışmamızda 43'ü MS grubunda ve 44'ü karşılaştırma grubunda olmak üzere 14-18 yaş arası toplam 87 katılımcı değerlendirilmiştir. Katılımcılara Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Formu – Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY-DSM-5-T) ve Yüzler Testi uygulanmıştır. Ayrıca katılımcılar tarafından Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) 13-18 Yaş Ergen Formu, Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği – Yenilenmiş (ÇADÖ-Y), Toronto Aleksitimi Ölçeği – 20 (TAÖ-20) doldurulmuştur. Bulgular: MS grubunda (%58,14), karşılaştırma grubuna (%18,18) kıyasla anlamlı olarak daha yüksek oranda psikiyatrik tanı saptanmıştır. İki grup arasında yaşam kalitesi, anksiyete, depresyon, aleksitimi öz bildirim düzeyleri ve yüzden duygu tanıma becerisi açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır. MS grubunda anksiyete, depresyon ve aleksitimi ile yaşam kalitesi arasında anlamlı negatif korelasyon gösterilmiştir. Yaş ve depresyonun, yaşam kalitesini anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir. Anksiyete ve depresyonun yaşam kalitesi üzerine etkisinde aleksitimi ve yüzden duygu tanımanın aracılık rolü anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: MS tanılı ergenlerde psikiyatrik tanı oranı yüksektir. Depresif belirti düzeyi, yaşam kalitesi üzerinde etkili bir değişkendir. Bulgular, hastaları depresif belirtiler açısından değerlendirmenin önemine işaret etmektedir. Aleksitimi ve yüzden duygu tanımanın aracılık rolü, daha geniş örneklemli çalışmalarda değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Multiple sclerosis (MS) is rare in the pediatric population, and the literature on its impact on this population is limited. This study aims to compare adolescents with MS and their non-MS peers in terms of quality of life, anxiety, depression, alexithymia, and facial emotion recognition, and to examine the direct and indirect effects of these variables on quality of life among adolescents with MS. Material and Method: A total of 87 participants aged 14 to 18 were evaluated, including 43 in the MS group and 44 in the comparison group. Participants were assessed using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children (K-SADS-PL-DSM-5) and the Faces Test, and completed the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL), the Revised Child Anxiety and Depression Scale (RCADS), and the Toronto Alexithymia Scale–20 (TAS-20). Results: The MS group showed a significantly higher rate of psychiatric diagnoses (58.14%) than the comparison group (18.18%). No significant group differences were found in quality of life, anxiety, depression, alexithymia, or facial emotion recognition. In the MS group, anxiety, depression, and alexithymia were negatively correlated with quality of life. Age and depression were found to predict quality of life. Alexithymia and facial emotion recognition did not mediate the impact of anxiety and depression on quality of life. Conclusion: The rate of psychiatric diagnoses is high among adolescents with MS. The findings highlight the importance of assessing depressive symptoms. Further research with larger samples is needed to clarify the mediating roles of alexithymia and emotion recognition.