8. sınıf Türkiye Cumhuriyeti inkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında yer alan tarihi metinlerin yaratıcı düşünme becerilerine etkisi
The effect of historical texts in the 8th grade Turkish Republic History of revolution and Kemalism textbook on creative thinking skills
  1. Tez No: 931674
  2. Yazar: EMİNE BOZÇALI SONKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM DAĞAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi, geçmiş ve günümüz arasında köprü görevi üstlenen ders konumundadır. Bundan dolayı bu ders çevresine duyarlı, bilinçli, sorumlu ve etkin vatandaş yetiştirme, problem çözme becerisine sahip olan, geçmişte yaşanmış olayları analiz edebilen, günümüzde yaşanması muhtemel sorunlara çözüm üretebilecek kişiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu hedefler ışığında bireyler yetiştirebilmek için bu dersin öğretiminde tarihi düşünme becerileri, bireylerin özgün ve yaratıcı fikirler geliştirebilmesi amacıyla tarihi kaynak kullanmanın önemi yadsınamaz. Bu çalışmada, 8. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında yer alan tarihi metin kullanımının; öğrencilerin, yaratıcı düşünme becerilerine etkisi, derse karşı fikir oluşturulması, tarihsel düşünme becerisinin tarihi anlama, kavrama, araştırma ve yorum yapma becerilerinin geliştirilmesi ve yaratıcı düşünme becerilerine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın uygulama safhası; Kars ili merkez ilçesinde, Cevriye Tatiş Ortaokulu'nda bulunan 2023-2024 eğitim -öğretim senesine 8. Sınıf öğrenimine devam etmekte olan 8/B şubesinde bulunan 17 öğrenciyle, 6 haftalık sürede gerçekleştirilmiştir. Uygulama 8. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında yer alan tarihi metinlerle sınırlandırılmıştır. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırma verileri, araştırma grubunda, tarihi metin kullanımının yaratıcı düşünme ve özgün fikirler geliştirmesinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Tarihi metin kullanımının; öğrencilerin konuyu pekiştirmelerinde, derse karşı olan ilgi, güdülenme ve aktif katılımlarında artış göstermesi, yaratıcı düşünme becerilerinin geliştirilmesinde olumlu bir etkiye sahip olduğu araştırma sonucunda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey Revolution History and Kemalism course is a course that acts as a bridge between the past and the present.Therefore, this course aims to raise individuals who are sensitive to their environment, conscious, responsible and effective citizens, who have problem-solving skills, who can analyze past events and produce solutions to possible problems that may occur today. In order to train individuals in line with these goals, the importance of using historical sources in teaching this course so that individuals can develop historical thinking skills and original, creative ideas cannot be denied. In this study, the effect of the use of historical texts in the 8th Grade Turkish Republic History of Revolution and Kemalism textbook on students' creative thinking skills, the development of attitudes towards the course, and the development of historical thinking skills, understanding, comprehension, analysis and interpretation skills, and the effect on creative thinking skills were examined. The implementation phase of the study was carried out with 17 students in the 8th grade in the 8/B branch of Cevriye Tatiş Secondary School in the central district of Kars province in the 2023-2024 academic year, over a 6-week period. The implementation was limited to the historical texts in the 8th Grade Turkish Republic History of Revolution and Kemalism textbook. This research was conducted using qualitative research methods due to the nature of its subject and data. A single-instrument case study was used in the study. The research data showed that the use of historical texts had a positive effect on the research group in terms of creative thinking and developing original ideas. It was found out that in the research ,the use of historical texts had a positive effect on students' learning of the subject, increasing their interest, desire and participation in the lesson, and developing creative thinking skills.