8. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında edebi ürünlerin kullanım durumunun incelenmesi
Examination of the usage of literary products in the 8th grade Turkish Republic History of Revolution and Kemalism textbook
- Tez No: 911259
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında edebi ürünlerin kullanımını incelemektir. Yapılan çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada doküman olarak 2022-2023 eğitim öğretim yılında okullarda okutulmakta olan Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan İlköğretim 8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabı, Dersdestek Yayınları'nın hazırladığı İlköğretim 8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabı ve Biryay Yayınları tarafından hazırlanan İlköğretim 8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler betimsel analiz yardımıyla çözümlenmiştir. Yapılan çalışmayla ders kitaplarında genel olarak edebi ürünlerin kullanım durumu incelenmiş ve alt problem olarak ders kitaplarında atasözlerinin, biyografilerin, öykülerin, romanların, anı-hatıratların, şiirlerin, gezi yazılarının ve nutuk-söylevlerin kullanım durumu incelenerek sonuçlar karşılaştırmalı olarak ortaya koyulmuştur. Ders kitapları edebi ürünlerin kullanım durumu bakımından incelendiğinde en fazla edebi ürün kullanımının 176 adetle MEB Yayınları'na ait ders kitabında, ikinci olarak 169 adetle Dersdestek Yayınları'na ait ders kitabında ve en az kullanımının 113 adetle Biryay Yayınları'na ait ders kitabında olduğu görülmüştür. Edebi ürün kullanımı bakımından MEB Yayınları ve Dersdestek Yayınları kitapları birbirine benzerlik gösterirken Biryay Yayınları'na ait ders kitabında bu durumun farklılık gösterdiği görülmüştür. Ders kitaplarının edebi ürün kullanımı bakımından zenginlik gösterdiği ancak aynı türden edebi ürünlere ağırlık verildiği görülmüştür. Öğrencilerin duygusal yönünü besleyecek şiir, türkü gibi edebi ürünlere çok yer verilmediği tespit edilmiştir. Kitapların farklı yayınevlerine ait olması sebebiyle kullanılan edebi ürünlerde de farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the use of literary products in the 8th grade Turkish Republic History of Revolution and Kemalism textbook. In the study, the document review method, one of the qualitative research methods, was used. The 8th grade Primary School Turkish Republic History of Revolution and Kemalism textbook prepared by the Ministry of National Education, which is being taught in schools in the 2022-2023 academic year, the 8th grade Primary School Turkish Republic History of Revolution and Kemalism textbook prepared by Dersdestek Publications and the 8th grade Primary School Turkish Republic History of Revolution and Kemalism textbook prepared by Biryay Publications were used as documents in the research. The data obtained in the research was analyzed with the help of descriptive analysis. In the study, the general use of literary products in textbooks was examined and the use of proverbs, biographies, stories, novels, memoirs, poems, travel writings and speeches in textbooks was examined as a sub-problem and the results were presented comparatively. When the textbooks were examined in terms of the use of literary products, it was seen that the highest use of literary products was in the textbook belonging to MEB Publications with 176 pieces, second in the textbook belonging to Dersdestek Publications with 169 pieces, and the least use was in the textbook belonging to Biryay Publications with 113 pieces. While the books of MEB Publications and Dersdestek Publications were similar to each other in terms of the use of literary products, this situation was seen to be different in the textbook belonging to Biryay Publications. It was seen that the textbooks were rich in terms of the use of literary products, but the emphasis was on the same type of literary products. It was determined that literary products such as poems and folk songs that would nourish the emotional side of the students were not given much place. It was determined that there were differences in the literary products used because the books belonged to different publishing houses.