Development of carbon nanotube reinforced adhesives for adhesive bonding of aluminum/BFRP sheets
Alüminyum/BFRP levhalarin adeziv yapiştirilmasinda karbon nanotüp katkili yapiştiricilarin geliştirilmesi
  1. Tez No: 931709
  2. Yazar: EGE GÜLÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Adeziv birleştirme, iyi mekanik nitelikleri ve üretim kolaylığı nedeniyle otomotiv ve havacılık endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, özellikle alüminyum alaşımları ve fiber takviyeli polimerik kompozitler gibi hafif malzemelerde yüksek mukavemet ve korozyon direnci sağlayarak hafif malzemelerin kullanımını optimize eden kritik bir birleştirme yöntemidir. Bu çalışmada, alüminyum 5754- H22 alaşımı ve bazalt fiber takviyeli polimer (BFTP) numune olarak kullanılmıştır. Karbon nanotüpler (CNT'ler) içeren alümina ve silika tozları epoksi reçine ile birleştirildi ve alüminyum-alüminyum (Al-Al) ve alüminyum-BFTP (Al-BFTP) grupları adeziv birleştirme yöntemi ile birleştirildi. Raman spektroskopisi ve SEM analizleri CNT'lerin alümina ve silika tozlarına başarılı bir şekilde aktarıldığını göstermiştir. Yapıştırıcı karışımı, tozların, epoksi reçine ile mekanik bir karıştırıcı kullanılarak 1000 rpm'de 5 dakika karıştırılması ve ardından sertleştirici ile 800 rpm'de karıştırılmasıyla elde edilmiştir. Optimum kesme mukavemeti değerleri için, zımparalanmış numunelere plazma yüzey işlemi uygulanmıştır. Islanabilirlik testleri, işlem görmemiş alüminyum ve BFRP yüzeylerin sırasıyla 71.8o ve 82.4o gibi daha yüksek temas açısı değerlerine sahip olduğunu ve plazma işlemi uygulanan alüminyum ve BFRP yüzeylerin sırasıyla 25.9o ve 24.4o değerlerine sahip olduğunu göstermiştir. Yapıştırıcının homojen dağılımını ve düzgün kürlenmesini sağlamak için, homojen bağ kalınlığı elde etmek amacıyla ekstra ağırlıklar kullanılmıştır. En iyi kesme mukavemeti sonuçları 4344N ile katkısız Al-Al grubunun üçüncü numunesinden elde edilmiştir. Kesme testlerinin ardından hata analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, CNT'lerin, Al-BFRP malzeme grubunun kesme dayanımını arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Adhesive bonding is widely utilized in the aviation and automotive sectors because of its good mechanical qualities and simplicity of manufacture. Furthermore, it is a critical joining method that optimizes the use of lightweight materials, providing high strength and corrosion resistance, especially in lightweight materials for instance aluminum alloys and polymeric composites reinforced with fibers. In this study, Aluminum 5754-H22 alloy, and basalt fiber reinforced polymer (BFRP) are used as specimens. Alumina and silica powders with additional carbon nanotubes (CNTs) were combined with epoxy resin, and the aluminum-aluminum (Al-Al) and aluminum-BFRP (Al-BFRP) groups were bonded by the adhesive bonding method. Raman spectroscopy and SEM studies showed that the CNTs were successfully transferred to the alumina and silica powders. The adhesive mixture was obtained by mixing the powders with the epoxy resin using a mechanical mixer for 5 min at 1000 rpm, followed by mixing with the hardener at 800 rpm. In order to achieve optimum shear load values, the ground specimens were plasma surface treated. Wettability tests showed that untreated aluminum and BFRP surfaces had higher contact angle values such as 71.8o and 82.4o respectively and ground surfaces followed by plasma treatment aluminum and BFRP surfaces had 25.9o and 24.4o respectively. To ensure uniform distribution and proper curing of the adhesive, additional weights were used to achieve a uniform bond thickness. The best shear load results were obtained from the third specimen of the non-additive Al-Al group with 4344N. Following the shear tests, failure analyses were carried out. As a result, CNTs were shown to enhance the shear load of the Al-BFRP material group.