Design of a deep mixing machine and building mix columns under different conditions
Derin karıştırma makinesi dizayn etme ve değişik şartlar altında karışım kolonları elde etme
- Tez No: 93172
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
oz DERİN KARIŞTIRMA MAKİNESİ DİZAYN ETME VE DEĞİŞİK ŞARTLAR ALTINDA KARIŞIM KOLONLARI ELDE ETME Duran, Yavuz Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. M. Ufuk ERGUN Mayıs 2000, 78 Sayfa Zemin Kütlesini güçlendirmek için yapılan Derin Karıştırma Metodu kullanımı, bütün dünyada yayılmaktadır. Derin Karıştırma Metodu, kolay imal edilebilmesi ve düşük yapım maliyetinden dolayı gittikçe daha popüler bir hale gelmektedir. Bu çalışmanın en önemli amaçlarından biri, bir model derin karıştırma makinesi tasarlama ve imal etme, böylece minyatür karışım kolonları elde edebilmektir. Bu karışım kolonlarının, giriş ve çıkış hızlan, su/çimento oranı, dönme hızı aynı nokta karıştırma devir sayısı vb. değişik şartlarda ve kohezyonsuzsilt bir zeminde imal edilerek özellikleri karşılaştınlmıştır. Kolonlar karıştırıldıktan sonra numuneler alınarak 3. ve 7. günlerde serbest basınç mukavemetleri elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Derin Karıştırma Metodu, Laboratuvar Model Deneyi, Basmç Testi, Kohezyonsuz süt VI TX, YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN OF A DEEP MIXING MACHINE AND BUILDING MIX COLUMNS UNDER DIFFERENT CONDITIONS Duran, Yavuz M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. M. Ufuk Ergun May 2000, 78 pages The applications of Deep Mixing ( D.M. ) Method to reinforce the soil mass are spreading in the world.Using Deep Mixing Method is becoming popular in the earthworks on land due to its ease of manufacture and low construction cost. The main objective of this study is to design and build a deep mixing machine so that it can build miniature mixed columns. These columns are built in a silt size cohesionless soil (rockflour) under different conditions like penetration and withdrawal speeds, water/cement ratio, rotational speed, number of mixing cycles at the same point etc. ; in order to be able to compare them. After mixing the columns, samples are taken from the mixed columns IIIand Unconfined Compression Tests ( UC ) applied on them at 3rd and 7th days. Keywords : Deep Mixing Method, Laboratory Model Test, Cohesionless silt Unconfined Compression Test IV