Fidye saldırılarının engellenmesi için Mitre ATAK matrisi tabanlı siber ölüm zincir modelinin geliştirilmesi
Development of a cyber kill chain model based on the Mitre ATT&CK matrix for ransomware attack prevention
  1. Tez No: 931765
  2. Yazar: BETÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTUĞ BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Tez çalışmasında, fidye yazılımı saldırılarının TTP bağlamında analiz edilerek, bu tehditlerin siber güvenlik üzerindeki etkileri Mitre ATT&CK matrisi temelinde incelenmektedir. Fidye yazılımlarının artan karmaşıklığı ve saldırganların gelişmiş yöntemler kullanması, bireylerden büyük kuruluşlara kadar geniş bir yelpazede ciddi ekonomik ve operasyonel sonuçlara yol açmaktadır. Çalışmada, literatürde yer alan mevcut koruma yöntemleri ve sınırlamaları değerlendirilmiş, fidye yazılımlarına karşı etkili bir savunma modeli geliştirilmesi için öneriler de bulunulmuştur. Önerilen model, Mitre ATT&CK matrisi ve siber ölüm zinciri kavramlarını temel alarak fidye yazılımlarını anlama, algılama ve önleme süreçlerine rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Analizler sonucunda, fidye yazılım türleri karşılaştırılmış ve sunulan modelin güvenlik avantajları ile sınırlamaları tartışılmıştır. Elde edilen bulgular, hem fidye yazılımlarının evrimi hem de bu tehditlere karşı geliştirilebilecek yeni savunma mekanizmaları hakkında önemli sonuçlar sunmaktadır. Bu çalışma, fidye yazılımlarına karşı mücadelede akademik ve pratik katkılar sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis examines ransomware attacks in the context of TTPs (Tactics, Techniques, and Procedures) and analyzes their impact on cybersecurity using the MITRE ATT&CK framework. The increasing complexity of ransomware and attackers' use of advanced methods result in significant economic and operational consequences across a wide spectrum, from individuals to large organizations. The study evaluates the existing protective measures and their limitations as presented in the literature, while also proposing recommendations for developing an effective defense model against ransomware. The proposed model aims to guide the processes of understanding, detecting, and preventing ransomware by leveraging the MITRE ATT&CK framework and the concept of the cyber kill chain. Through analyses, ransomware types are compared, and the security advantages and limitations of the proposed model are discussed. The findings provide valuable insights into both the evolution of ransomware and the development of novel defense mechanisms against these threats. This study aims to contribute both academically and practically to the fight against ransomware.